Wiadomości

Dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą

Data publikacji 28.06.2025

Rozpoczęły się wakacje. Wielu z nas spędzi je nad wodą. O to, aby czas ten wszystkim upłynął bezpiecznie, dbają między innymi policyjni motorowodniacy. Holowania łodzi, podjęcia z wody, zabezpieczanie wodnych imprez sportowych, to tylko część z codziennych zajęć pływających policjantów.

W powiecie żywieckim działają dwa sezonowe ogniwa wodne. Jedno przy Komisariacie Policji w Łodygowicach, którego policjanci pełnią służbę na Jeziorze Żywieckim. Drugie przy Komisariacie Policji w Gilowicach, policjanci z tego ogniwa strzegą bezpieczeństwa osób wypoczywających nad Jeziorem Międzybrodzkim. 

Stróże prawa przez kilka miesięcy będą czuwać nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą. Holowania łodzi, podjęcia z wody, zabezpieczanie wodnych imprez sportowych, działalność profilaktyczna, czy też dyscyplinowanie amatorów kąpieli - to codzienne zajęcia pływających policjantów. Pamiętajmy, że woda, oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw.

Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, a nawet śmierć.
  • Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tak zwanego wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny na przykład kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich!

  • zdjęcie zrobione w wnętrza łodzi widok przez szybkę w tle jezioro
  • zdjęcie na silnik łodzi w tle jezioro
  • zdjęcie z wnętrza kabiny łodzi w tle jezioro
  • zdjęcie fragmentu łodzi w tle jezioro
  • zdjęcie fragmentu łodzi w tle jezioro
  • napis policja na łodzi w tle jezioro
  • fragment łodzi w tle jezioro
  • koło ratunkowe w tle jezioro
  • fragment łodzi w tle jezioro
  • fragment łodzi w tle jezioro
  • zdjęcie zrobione z wnętrza łodzi w tle osoby na rowerku wodnym
Powrót na górę strony