Wiadomości

Śląskie sympozjum naukowe. Prawa Człowieka w służbie publicznej z udziałem śląskiej Policji

W Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbyło się I Śląskie Sympozjum Naukowe „Prawa człowieka w służbie publicznej. Teoria a praktyka”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wielu formacji mundurowych i środowisk akademickich. Śląską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Mariusz Krzystyniak, a wykład w panelu tematycznym wygłosił podkomisarz Adam Doleżych, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach do spraw ochrony praw człowieka.

Akademia WSB była miejscem ważnej debaty na temat praw człowieka w służbie publicznej. I Śląskie Sympozjum Naukowe zorganizowane pod hasłem „Prawa człowieka w służbie publicznej. Teoria a praktyka” zgromadziło liczne grono ekspertów, funkcjonariuszy oraz przedstawicieli świata nauki, którzy wspólnie pochylili się nad wyzwaniami i obowiązkami wynikającymi z pełnienia służby w poszanowaniu godności i praw człowieka.

W gronie współorganizatorów i zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

  • dr hab. Aleksandra Wentkowska – Pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach,
  • dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB – Rektor Akademii WSB,
  • SSO Agata Stankiewicz-Rataj – Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach,
  • ppłk Zbigniew Zadora – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach,
  • nadinsp. Mariusz Krzystyniak – Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. 

W panelu tematycznym poświęconym prawom człowieka w strukturach Policji swoją prelekcję wygłosił podkomisarz Adam Doleżych, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach do spraw ochrony praw człowieka.

Sympozjum poświęcone było analizie przestrzegania praw człowieka w polskim systemie penitencjarnym, izbach zatrzymań oraz innych jednostkach służby publicznej. Podkreślono znaczenie standardów międzynarodowych, takich jak Europejska Konwencja Praw Człowieka, Reguły Nelsona Mandeli czy Europejskie Reguły Więzienne w kształtowaniu krajowych praktyk i procedur. Omówiono również wyzwania związane z warunkami zatrzymania, odbywania kary oraz mechanizmami kontroli i nadzoru.

Podczas spotkania poruszano zagadnienia dotyczące standardów i procedur obowiązujących funkcjonariuszy różnych służb, budowania relacji z obywatelami oraz kształtowania postaw zgodnych z zasadami etyki i prawa. Uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania działań podejmowanych w zakresie ochrony praw człowieka w codziennej służbie.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Akademię WSB we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Katowicach oraz Aresztem Śledczym w Katowicach. Śląska Policja, jako partner sympozjum, aktywnie włączyła się w jego merytoryczny przebieg, podkreślając znaczenie wspólnej odpowiedzialności wszystkich służb za przestrzeganie praw człowieka.

Dla zainteresowanych osób, na kanale Akademii WSB w serwisie Youtube dostępna jest relacja wideo z wydarzenia:

 

 

  • na zdjęciu prelegenci sympozjum i osoby na widowni
  • na zdjęciu prelegenci sympozjum siedzący na fotelach w półkolu
  • na ekranie obraz wypowiadającego się policjanta
  • na zdjęciu przedstawiciele służ mundurowych wręczający kobiecie kwiaty
  • na zdjęciu osoby na widowni, obok prelegenci sympozjum
Powrót na górę strony