Ponad 3 promile i próba przekupstwa
Policjanci z zawierciańskiej drogówki zatrzymali do kontroli pojazd. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 3 promile alkoholu. Mężczyzna chciał „dogadać” się ze stróżami prawa. Został zatrzymany. Usłyszał zarzuty, do których się przyznał. Grożą mu poważne konsekwencje.
We wtorek przed 21:00 mundurowi z zawierciańskiej drogówki zauważyli pojazd jadący ulicą Paderewskiego w Zawierciu. Tor jazdy forda był niepokojący. Policjanci zatrzymali do kontroli samochód, za kierownicą którego siedział 42-latek. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mieszkaniec Zawiercia ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie.
W trakcie czynności mężczyzna zasugerował, "żeby nie robić zamieszania". Z kieszeni wyciągnął kilka banknotów, które chciał przekazać mundurowym. Stróże prawa natychmiast poinformowali go, że popełnia kolejne przestępstwo. 42-latek zaproponował, że może dać więcej, ale będzie to wymagało wizyty w bankomacie lub jego domu.
Mundurowi zatrzymali mężczyznę i zabezpieczyli banknoty, które 42-latek wrzucił do otwartego notatnika jednego z nich.
Wczoraj mieszkaniec Zawiercia usłyszał zarzuty, do których się przyznał. Decyzją zawierciańskiej prokuratury został objęty policyjnym dozorem. Zgodnie z kodeksem karnym, za przekupstwo grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oprócz kary pozbawienia wolności, mężczyzna odpowie także finansowo. Otrzyma także zakaz prowadzenia pojazdów.
Przypominamy!
Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
-
grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat
(Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat); -
zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
-
świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych.