Wspólne szkolenie kontrterrorystów i naukowców z Politechniki Śląskiej. Nauka i praktyka na rzecz bezpieczeństwa
Pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu z zakresu materiałów wybuchowych. Partnerami wydarzenia byli naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej prowadzący zaawansowane badania nad substancjami mogącymi stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
Wydarzenie odbyło się w miejscu wyznaczonym przez Wojewodę Śląskiego do niszczenia materiałów wybuchowych i niebezpiecznych w powiecie gliwickim.
Wspólne działania policyjnych kontrterrorystów i naukowców z Zespołu Materiałów Wysokoenergetycznych i Elektroaktywnych z Katedry Fizykochemii i Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej miały na celu wymianę doświadczeń, wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu rozpoznawania, analizy i neutralizacji materiałów wybuchowych.
Podczas spotkania omawiano m.in. zasady konstruowania ładunków, komponenty wykorzystywane do ich przygotowania, kwestie związane z detonacją oraz siłę i skalę rażenia wybuchów.
Częścią szkolenia były także praktyczne ćwiczenia – jednym z nich było przygotowanie oraz zdetonowanie ładunku wybuchowego umieszczonego w samochodzie. Eksperyment pozwolił uczestnikom na ocenę skali zjawiska oraz realnego zasięgu i skutków eksplozji w warunkach terenowych.
Takie działania umożliwiają lepsze zrozumienie zachowania materiałów wybuchowych oraz doskonalenie procedur bezpieczeństwa służb podczas ujawniania i neutralizacji zagrożeń.
Współpraca środowiska naukowego ze śląskimi kontrterrorystami jest niezwykle cenna. To połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Operacyjność realnie wpływa na skuteczność działań podejmowanych w sytuacjach kryzysowych.
Wspólne szkolenie pokazało, że łączenie kompetencji tych dwóch środowisk przekłada się na bezpieczeństwo nas wszystkich.