Ratownicy w Policji, policjanci w ratownictwie
Studenci III roku ratownictwa medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie podczas spotkania z policjantami Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Przyszli ratownicy mogli zapoznać się z realiami pracy w formacji oraz z wymaganiami, jakie muszą spełniać, by podjąć służbę jako policyjni ratownicy medyczni. Współpraca pomiędzy służbami ratunkowymi i Policją jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom województwa śląskiego.
Spotkania studentów ratownictwa medycznego z policjantami to już tradycja, a tegoroczne szkolenie rozpoczęło się od sprawdzenia sprawności fizycznej uczestników. Policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia podkreślili, że zarówno w służbie policyjnej, jak i w ratownictwie medycznym, dobra kondycja to podstawa. Studenci mieli okazję spróbować swoich sił w teście sprawnościowym, który muszą przejść wszyscy kandydaci do Policji. Była to dla nich doskonała okazja, by przekonać się, jak wymagające fizycznie mogą być interwencje – od biegu po schodach z pełnym wyposażeniem po transport nieprzytomnego pacjenta.
Kolejnym punktem szkolenia było spotkanie z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, którzy na co dzień pełnią służbę w zespole medycznym. Studenci mogli zobaczyć, jak wygląda ich praca, jakie mają obowiązki oraz jakim sprzętem dysponują. Nie zabrakło też porównania policyjnego ambulansu z cywilnymi karetkami – zarówno pod kątem wyposażenia, jak i zabudowy wewnętrznej.
Podczas intensywnego dnia studenci spotkali się również z policyjnymi instruktorami wyszkolenia strzeleckiego. Zdobyli cenną wiedzę na temat zabezpieczania broni palnej podczas udzielania pomocy rannemu funkcjonariuszowi lub osobie uzbrojonej. Tego typu sytuacje wymagają nie tylko wiedzy medycznej, ale i znajomości procedur, które mogą uratować życie zarówno poszkodowanemu, jak i samemu ratownikowi.
Następnie uczestnicy szkolenia poznali wyposażenie funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji, w tym zestawy przeciwuderzeniowe. Instruktorzy wyjaśnili, jak szybko i sprawnie „rozebrać” rannego policjanta z kamizelki ochronnej, aby umożliwić skuteczne udzielenie pomocy w sytuacji kryzysowej – np. podczas zabezpieczania imprez masowych.
Ostatnim punktem programu było zapoznanie studentów z policyjnym programem szkoleniowym „Samoobrona w ambulansie”, który od kilku lat prowadzony jest przez śląskich policjantów. W obliczu rosnącej liczby ataków na pracowników służby zdrowia coraz większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego. Studenci dowiedzieli się, jak radzić sobie z agresywnym pacjentem, jakie techniki obronne mogą zastosować oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji.
W tym dniu podczas doskonalenia swoich umiejętności studentom towarzyszyli policyjni muzycy z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy podczas swoich prób odwiedzili szkolących się z pierwszej pomocy i umilili im czas, grając muzykę, do której ćwiczyli prawidłowy rytm uciskania klatki piersiowej.
Szkolenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między przyszłymi ratownikami a policjantami, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców województwa śląskiego. Współpraca pomiędzy służbami jest niezwykle istotna – zarówno w zakresie ratowania życia, jak i zapewniania bezpieczeństwa ratownikom oraz funkcjonariuszom. Dzięki takim inicjatywom studenci nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne umiejętności, które mogą okazać się nieocenione w ich przyszłej pracy.