Wiadomości

Kolejny nietrzeźwy kierujący w rękach śląskiej Policji

Data publikacji 08.02.2025

Śląscy policjanci codziennie patrolują ulice naszego regionu dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Widząc nieprawidłowe zachowania kierowców mundurowi natychmiast reagują. Jednak mimo ich nieustającej i ciężkiej pacy oraz wielu akcji i kampanii prowadzonych przez Śląską Policję, na drogach wciąż nie brakuje kierowców na „podwójnym gazie” – przykładem jest kierujący ostatnio zatrzymany przez policjantów z Komisariatu Policji Autostradowej w Gliwicach.

Mundurowi, podczas prowadzenia statycznej kontroli trzeźwości w rejonie autostrady A1, zauważyli kierującego, który na ich widok nagle i niespodziewanie zatrzymał samochód. Policjanci postanowili sprawdzić z czego wynikało to podejrzane zachowanie i podjęli kontrolę tegoż pojazdu.

Za kierownicą siedział 39-letni mieszkaniec Chorzowa. Jak się po chwili okazało, podejrzenia mundurowych były uzasadnione. Badanie trzeźwości mężczyzny wykazało, że miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. To jednak nie jedyne przewinienie 39-latka - miał też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jakby tego było mało, był poszukiwany listem gończym do odbycia kary więzienia.
Mundurowi zatrzymali chorzowianina. Najbliższy rok spędzi za kratami, a za jazdę mimo zakazu i na "podwójnym gazie" odpowie przed sądem.

Jest to tylko jeden z wielu przypadków skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania kierowców. W samym styczniu tego roku, w województwie śląskim ujawniono łącznie 577 przypadków kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkohol, z czego 415 to kierujący w stanie nietrzeźwości. Dla porównania w ubiegłym roku w tym samym okresie, za kierownicę samochodu wsiadło 378 nietrzeźwych kierujących. Największy przyrost odnotowano wśród osób prowadzących pojazdu po użyciu alkoholu (208 przypadków wobec 131 rok wcześniej).

Liczba zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących utrzymała się na podobnym poziomie – 73 w styczniu 2025 roku wobec 74 w roku ubiegłym. Wzrosła jednak liczba wypadków – z jednego w 2024 roku do dwóch w styczniu tego roku. Niestety, w tym roku jedna osoba zginęła, podczas gdy rok wcześniej nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Liczba rannych spadła – z dwóch do jednej osoby.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz 15 punktów karnych.
Kierowca na "podwójnym gazie" musi się też liczyć ze stratą prawa jazdy. 
Ponadto kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Niezależnie od konsekwencji prawnych, powinniśmy pamiętać o najważniejszym! Nietrzeźwość za kierownicą to jedno z najpoważniejszych zagrożeń na drodze.
Alkohol obniża refleks, zaburza koordynację ruchową oraz zdolność oceny sytuacji. Nawet niewielka ilość spożytego alkoholu może prowadzić do niebezpiecznych decyzji i tragicznych skutków. Pamiętajmy o tym każdego dnia siadając za kierownicę, a zwłaszcza w czasie zbliżających się ferii zimowych, kiedy ruch na drogach będzie wzmożony.

Apelujemy o odpowiedzialność! Jeśli piłeś – nie jedź. Jeśli widzisz nietrzeźwego kierowcę – reaguj. Wspólnie możemy zadbać o bezpieczeństwo na naszych drogach.

Powrót na górę strony