Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy osoba obok nas straci przytomność i przestanie oddychać. Natychmiastowe rozpoznanie zatrzymania krążenia i rozpoczęcie uciskania klatki piersiowej przez świadków zdarzenia oraz ewentualne użycie AED, może nawet czterokrotnie zwiększyć jej szanse na przeżycie. Wiedzą o tym śląscy policjanci, którzy przypominają algorytm udzielania pierwszej pomocy.
Nagłe zatrzymanie krążenia to jedna z głównych przyczyn śmierci w Europie. Im więcej z nas będzie potrafiło udzielić pierwszej pomocy, tym więcej osób będzie miało szanse na przeżycie w sytuacji, gdy czyjeś serce przestało bić. Dlatego od 2013 roku, z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji, 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Wytyczne jasno wskazują istotną rolę świadków zdarzenia i podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także zastosowania AED.
Jak Śląska Policja włącza się w propagowanie udzielania pierwszej pomocy?
Idea „schody dla życia” polega na oklejeniu naklejkami schodów (podstopnic) w głównych ciągach komunikacyjnych, które zawierają algorytm udzielania pierwszej pomocy. Każdy stopień to punkt algorytmu zgodnego z obecnie obowiązującymi Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.
Mimo że „przypomnienie” algorytmu nie zastąpi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, to jednak jego częste powtarzanie pozwoli w sytuacji stresowej działać automatycznie i profesjonalnie. Poza przypomnieniem zasad, idea „schody dla życia” ma zachęcać do udzielania pierwszej pomocy.
Do wspólnej realizacji projektu włączyły się śląskie instytucje:
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Wydział Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach,
- Bielskie Pogotowie Ratunkowe w Bielsku – Białej,
- Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie,
- Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu,
- Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.
Współpraca wyżej wymienionych partnerów przy realizacji projektu pozwala szerzyć wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, równocześnie ukazując współpracę śląskich służb i instytucji w celu ratowania życia i zdrowia. Razem chcemy przypomnieć wam, jak udzielić pierwszej pomocy, jednocześnie propagując ideę „schodów dla życia”.
Tak komendy śląskiego garnizonu realizują projekt:
- Bielsko-Biała
- Bytom
- Częstochowa
- Cieszyn
- Dąbrowa Górnicza
- Gliwice
- Katowice
- Lubliniec
- Mysłowice
- Piekary Śląskie
- Racibórz
- Sosnowiec
- Świętochłowice
- Tychy
- Wodzisław Śląski
- Żywiec
Twoja reakcja ma znaczenie! Gdyby powyższa idea miała uratować choć jedno życie – zawsze warto.
Nagranie audio Audiodeskrypcja_filmu.mp3
Pobierz plik Audiodeskrypcja_filmu.mp3 (format mp3 - rozmiar 170.02 KB)