Konkurs "Dyżurny Roku 2024" w województwie śląskim rozstrzygnięty
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeprowadzono konkurs na najlepszego dyżurnego w województwie śląskim. W szranki stanęło 33 policjantów służby dyżurnej wyłonionych wcześniej w macierzystych jednostkach. Pierwsze miejsce zajął st. asp. Michał Szromczyk z komendy w Pszczynie. Tuż za nim uplasował się asp. sztab. Przemysław Włoch z komendy w Bieruniu. Trzecie miejsce przypadło w udziale kom. Bartłomiejowi Szymkowiakowi z jednostki w Jaworznie. Zwycięzca będzie reprezentował garnizon śląski w „Ogólnopolskim Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji”, który odbędzie się katowickiej szkole Policji. Gratulujemy!
W katowickiej komendzie wojewódzkiej przeprowadzono wojewódzkie eliminacje do „Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji”. To od tej grupy policjantów, pełniących służbę na stanowisku kierowania, zależy czas przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach, niezwłoczne inicjowanie działań i skuteczne kierowanie będącymi w ich dyspozycji siłami i środkami oraz zapewnienie właściwego obiegu informacji o zdarzeniach. W tegorocznych eliminacjach wojewódzkich udział wzięło 33 najlepszych dyżurnych, którzy reprezentowali 32 powiaty oraz Komisariat Autostradowy Policji.
Dyżurni zostali wyłonieni na podstawie testów wiedzy przeprowadzonych wcześniej w ich macierzystych jednostkach. 33 najlepsi dyżurni ze Śląska zmagania rozpoczęli w piątek 13 września. Wtedy w siedzibie śląskiego garnizonu policji musieli zmierzyć się z testem wiedzy policyjnej, który obejmował problematykę z zakresu działania na stanowisku kierowania, a w szczególności:
- zadań realizowanych przez Policję w sytuacjach kryzysowych;
- organizacji służby dyżurnej;
- form i metod przetwarzania informacji;
- sposobów prowadzenia przez Policję pościgów i zorganizowanych działań pościgowych;
- poszukiwania osób;
- konwojowania i doprowadzenia osób;
- metod i form wykonywania zadań w PDOZ;
- użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym kolczatki drogowej lub pojazdu służbowego;
- zasad udzielanie informacji mediom;
- postępowania egzekucyjnego w administracji;
- prawa o zgromadzeniach;
- prawa o ruchu drogowym;
- prawa o bezpieczeństwie imprez masowych;
- prawidłowych form łączności w Policji;
- struktury Krajowych Danych Radiowych Policji;
- unijnych zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen);
- prawa wykroczeń i karnego;
- przestępstw z nienawiści;
- interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi;
- udzielania pierwszej pomocy.
Spośród 33 policjantów wyłoniono 6 mundurowych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w teście wiedzy. Ta grupa dyżurnych w tym samym dniu rywalizowała w II etapie konkursu - symulacji pracy na stanowisku kierowania w przypadku zaistnienia zabójstwa. Dyżurnych oceniano na podstawie ilości zdobytych punktów w 3 kategoriach:
- umiejętności przyjmowania i reakcji na zgłoszenia;
- pracy w Systemie Wspomagania Dowodzenia;
- umiejętności ocenianych na podstawie arkusza psychologicznego.
Najlepszymi dyżurnym zostali:
- st. asp. Michał Szromczyk z KPP w Pszczynie
- asp. sztab. Przemysław Włoch z KPP w Bieruniu
- kom. Bartłomiej Szymkowiak z KMP w Jaworznie
Zwycięzca będzie reprezentował garnizon śląski w finale krajowym, który odbędzie się w listopadzie w Szkole Policji w Katowicach.
Serdecznie gratulujemy!