Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści
Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści ma na celu przypomnienie wszystkim, jak ważne jest wyeliminowanie szkodliwych ideologii i rasizmu z codziennego życia. To święto ukazujące, jak ważne jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym, a także uświadamianie i upamiętnianie ofiar wielkich zbrodni, do których doszło w minionych latach. Szczególnie dzisiaj należy uczcić pamięć o wszystkich ofiarach przestępstw z nienawiści w ich dążeniu do tego, by ludzie jednoczyli się, a nie dzielili ze względu na poglądy czy rasę.
Przestępstwo z nienawiści jest zabronionym w polskim prawie działaniem, motywowanym uprzedzeniami. Przestępstwo, które zostało popełnione tylko dlatego, że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechy odróżniające ją od sprawcy i często wyróżniające na tle większości otaczającego społeczeństwa – inny kolor skóry, pochodzenie, język czy wyznanie.
22 lipca zwracamy także uwagę wszystkich na to, do czego mogą doprowadzić różnego rodzaju podziały, nietolerancja czy szkodliwe ideologie. Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści ma także przypominać nam wszystkim, że każdego człowieka należy traktować z szacunkiem i tolerancją. Pomimo różnic, wszyscy jesteśmy bowiem tak naprawdę do siebie bardzo podobni.
Data tego święta jest nieprzypadkowa. Nawiązuje bowiem do wydarzeń związanych z likwidacją getta warszawskiego w 1942 roku, kiedy to od 22 lipca do końca września blisko 75% jego mieszkańców zostało zamordowanych w Treblince. Drugim wydarzeniem z 22 lipca 2011 roku, są zamachy bombowe w Norwegii i z wykorzystaniem broni przez Andersa Breivika na wyspie Utoja. Śmierć poniosło wówczas kilkadziesiąt osób.
Upamiętniając dzisiejsze święto, należy uczcić pamięć o wszystkich ofiarach przestępstw z nienawiści w dążeniu do tego, by ludzie jednoczyli się, a nie dzielili ze względu na poglądy czy rasę.