Wiadomości

Śmiertelne żniwo na śląskich drogach od początku wakacji. Apelujemy o rozwagę

Data publikacji 16.07.2024

Od początku wakacji na śląskich drogach zginęło aż 12 osób. Większość z nich to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, tacy jak piesi, rowerzyści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych czy motorowerów. Te zatrważające dane wskazują, że pomimo wakacji w życiu każdego człowieka nie powinno być momentu, w którym zapomina o bezpieczeństwie swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Trwają wakacje. Panująca na zewnątrz aura, pośpiech, większa ilość wyjazdów wakacyjnych powoduje, że na drogach zauważamy wzmożony ruch pojazdów. Niestety od początku wakacji nie brakuje tragiedii, a śmierć na drodze zbiera swoje żniwo.
Niebezpieczeństwo w każdej chwili może dotknąć każdego z nas. Wystarczy chwila nieuwagi, brak ostrożności czy niekierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Może to zdecydować o naszym życiu oraz zdrowiu. Nie pozwólmy, aby to właśnie los, czy łut szczęścia zadecydował o tak ważnej sprawie, jaką jest życie nasze, czy naszych bliskich.

Do tej pory w naszym województwie od początku wakacji w wypadkach drogowych zginęło 12 osób:

 • Żywiec 16.07.2024: 

  Policjanci z żywieckiej komendy ustalają szczegółowe przyczyny i okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w Soli Kiczorze. Z nieustalonej na chwilę obecną przyczynyierując oplem zjechał na pobocze i uderzył w przepust drogowy. Pomimo prowadzonej przez zespół ratownictwa medycznego reanimacji, 61-letni kierowca opla zmarł. 
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Tragedia na drodze
   
 • Częstochowa 15.07.2025: 

  Policjanci z częstochowskiej drogówki, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Do zdarzenia doszło dzisiaj w Nowej Wsi (gmina Dąbrowa Zielona). W wypadku zginął 36-letni kierowca. Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia, będą badali częstochowscy kryminalni. 
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Tragedia na drodze - nie żyje 36-latek
   
 • Częstochowa 14.07.2024:

  W Częstochowie pod kołami samochodu zginął pieszy. Kierujący pojazdem marki Toyota 23-letni mężczyzna na nieoświetlonym odcinku drogi potrącił 65-latka, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Śmiertelne potrącenie pieszego - nie żyje 65-latek
   
 • Lubliniec 03.07.2024:

  W Lublińcu doszło do potrącenia pieszego przez 64-letniego kierującego samochodem ciężarowym. Podczas cofania, najechał on na 66-letniego pieszego, w wyniku czego mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. 
  Więcej szczegółów pod linkiem: Śmiertelny wypadek w Lublińcu.
   
 • Częstochowa 03.07.2024:

  Częstochowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj około godziny 10.00 w miejscowości Lipicze. Z nieustalonych dotąd przyczyn 39-letni kierujący samochodem marki Mitsubishi Outlander, na prostym odcinku drogi jadąc w kierunku Kłomnic, zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. Niestety kierujący pomimo reanimacji poniósł śmierć na miejscu, natomiast jego pasażer - 45-latek z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Tragedia na drodze. Nie żyje 39-latek
   
 • Tychy 01.07.2024:

  Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego, w którym śmierć poniósł 58-letni rowerzysta, doszło w Tychcach. 
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Tragiczny wypadek z udziałem rowerzysty.
   
 • Pszyczna 30.06.2024:

  Pszczyńscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł 50-letni rowerzysta. 21-latek odpowie również za ucieczkę z miejsca zdarzenia i kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Sprawca tragicznego wypadku zatrzymany 
   
 • Jastrzębie-Zdrój 30.06.2024:

  Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło na ulicy Pszczyńskiej z ulicą Kraszewskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Kierująca pojazdem marki Suzuki potrąciła sześćdziesięcioletniego mężczyznę, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Śmiertelne potrącenie pieszego
   
 • Kłobuck 29.06.2024:

  W Opatowie w powiecie kłobuckim, w wyniku zderzenia osobowego volkswagena z ciężarowym iveco, zginął 58-letni kierowca osobówki. 
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Śmiertelny wypadek w Opatowie.
   
 • Zawiercie 26.06.2024:

  Zawierciańscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Łazach. 45-letni motocyklista zderzył się tam z samochodem. Pomimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej, mężczyzny nie udało się uratować.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Śmierć na drodze. Apelujemy do kierowców o ostrożność!
   
 • Gliwice 25.06.2024:

  Natomiast w Gliwicach doszło do wypadku z udziałem motoroweru oraz dwóch samochodów osobowych. Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że kierujący motorowerem, jadąc z pasażerem, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu, w wyniku czego uderzył w niego. Następnie zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z samochodem osobowym. Niestety, w wyniku zdarzenia śmierć poniósł 16-letni pasażer motoroweru. Kierujący motorowerem 49-latek został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Śmiertelny wypadek z udziałem małoletniego
   
 • Sosnowiec 22.06.2024:

  Sosnowieccy policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem motocyklisty, który miał miejsce przy ulicy Grota-Roweckiego i Okólnej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem Renault wjeżdżając na skrzyżowanie, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem Honda. W wyniku poniesionych obrażeń motocyklista zmarł w szpitalu tego samego dnia.
  Szczegóły zdarzenia pod linkiem: Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Od początku wakacji na śląskich drogach doszło do kilkudziesięciu wypadków na wskutek czego zginęło 12 osób. 2 rowerzystów, 3 pieszych, 2 motocyklistów, 1 pasażer motoroweru oraz 4 kierowców samochodów. Ranne w tych zdarzeniach zostało kilkadziesiąt osób, a policjanci odnotowali blisko 2000 kolizji (dane satystyczne na dzień 16.07.2024 roku)

Te liczby wskazują, na to, że musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Każda chwila zmniejszonej uwagi, rozkojarzenie, stres, alkohol czy substancje zabronione to właśnie czynniki, które przyczyniają się do występujących na naszych drogach tragedii. To od nas zależy czy będzie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń, czy będziemy w stanie im zapobiec.

Śląska drogówka w myśl akcji: Ze śląską drogówką na wszystkich falach uruchomiła specjalną grupę z przedstawicielami mediów, na forum której policjanci będą udostępniali najświeższe informacje o sytuacjach drogowych oraz nagrania głosowe podsumowujące minioną dobę, aby informacje te dotarły do kierowców i słuchaczy rozgłośni radiowych. Ma to na celu lepsze informowanie mediów i społeczeństwa o bieżących zagrożeniach na drogach oraz przekazanie apeli do uczestników ruchu drogowego, aby poruszali się bezpiecznie, mając na względzie ryzyko wypadków i utraty życia. 

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego – to od naszego zachowania na drogach zależy życie oraz zdrowie nasze, naszych bliskich oraz pozostałych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym!

 • zdjęcie kolorowe przedstawiające wypadek drogowy oraz parawan straży pożarnej
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające umundurowanego policjanta podczas oględzin, a za nim uszkodzony pojazd w wyniku wypadku
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające uszkodzony pojazd w wyniku wypadku
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające służby pojazdy służb mundurowych i ratunkowych
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające pojazd oraz strażaków
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające pojazd oraz motocykl podczas zdarzenia drogowego oraz straż pożarną
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające parawan straży pożarnej
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające karetkę pogotowia, śmieciarkę oraz parawan straży pożarnej
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające karetkę pogotowia oraz śmieciarkę
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające umundurowanego policjanta podczas wykonywania oględzin, a za nim rozbite pojazdy na skutek wypadku
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające rozbity pojazd
 • zdjęcie kolorowe przedstawiające służby ratunkowe oraz rozbite pojazdy na skutek wypadku
Powrót na górę strony