Wiadomości

Wpadł na jeździe bez świateł - miał ponad 2,5 promila

Data publikacji 24.06.2024

Dzisiaj rano policjanci ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali 53-letniego mieszkańca Zabrza, który nie powinien tego dnia siadać za kierownicę. Mężczyzna kierował swoim volkswagenem, mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany do kontroli, ponieważ jechał bez włączonych świateł. Mężczyźnie grozi za to kara do 3 lat więzienia, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z nowymi przepisami sąd zdecyduje też o przepadku pojazdu.

Dzisiaj około godziny 8:00 na ulicy Chorzowskiej policjanci ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem, z powodu jazdy bez włączonych świateł.
Od 53-letniego mieszkańca Zabrza mundurowi wyczuli woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna kierował mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Stróże prawa zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymali i zabezpieczyli również samochód, sporządzając protokół tymczasowego zajęcia pojazdu mechanicznego.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 3 lat więzienia, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. A zgodnie z nowymi przepisami sąd zdecyduje o przepadku pojazdu.

Przypominamy, że od 14 marca obowiązują nowe zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Zaburzenia równowagi, osłabienie refleksu, zbyt wysoka ocena własnych możliwości, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy zaburzenia widzenia — to tylko niewielka część objawów, które pojawiają się po wypiciu alkoholu. Decydując się na kierowanie pojazdem pod wpływem nawet niewielkiej ilości alkoholu, ryzykujemy życie nie tylko swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy również do członków rodzin, pasażerów i znajomych, którzy niejednokrotnie zgadzają się na prowadzenie pojazdu przez kierującego pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez pijanych kierowców! 

  • zdjęcie przedstawia: radiowóz stojący obok czarnego samochodu
  • zdjęcie przedstawia: policjantkę badającą trzeźwość mężczyźnie
  • zdjęcie przedstawia: wyświetlacz alkomatu z wynikiem badania trzeźwości 2,54 promila
Powrót na górę strony