Wiadomości

Policjantem jest się także po służbie

Data publikacji 21.06.2024

Policjantem jest się bez względu na porę dnia i godzinę, także po służbie. Reagujemy zawsze, gdy łamane jest prawo. Kolejny raz tę tezę potwierdziło dwóch policjantów z Jaworzna, którzy w tym tygodniu, w czasie wolnym od służby dwukrotnie zatrzymali i ukarali mandatem karnym sprawcę kradzieży sklepowej. Teraz mężczyzna odpowie za przestępstwo.

Wstępując w szeregi Policji trzeba się liczyć z tym, że nie jest to zwykła praca, a służba. Policjantem jest się przez całą dobę. Nawet w czasie wolnym dbamy o bezpieczeństwo innych.

W poniedziałek będący poza służbą policjant wydziału kryminalnego robił zakupy w jednym z marketów na terenie miasta. W pewnym momencie zwrócił uwagę na mężczyznę, który z pełnym wózkiem produktów chce wyjść drzwiami, które służą do wejścia. Mężczyzna czekał, aż ktoś będzie wchodził, aby po otwarciu drzwi mógł przez nie wyjść. Policjant, który go zauważył podejrzewał, że może być to sprawca kradzieży i ruszył za nim. W momencie, gdy mężczyzna to spostrzegł, porzucił wózek z produktami i zaczął uciekać. Mundurowy natychmiast ruszył za nim i wezwał patrol Policji. Po krótkim pościgu dogonił mężczyznę, obezwładnił, a następne zatrzymał. 42-latek został przekazany patrolowi prewencji, który ukarał złodzieja za popełnione wykroczenie mandatem w wysokości 500 zł. Skradzione artukuły spożywcze o wartości blisko 700 złotych w stanie nienaruszonym zostały zwrócone do ponownej sprzedaży.

Jednak historia lubi się powtarzać. Wysoka grzywna nie spowodowała skruchy w sprawcy. W środę mężczyzna pojawił się w innym sklepie na terenie Jaworzna z ponownym zamiarem kradzieży. Jednak i tym razem miał pecha. Został on zauważony przez policjanta prewencji jaworznickiej komendy, który robił zakupy z synem w czasie wolnym od służby. Złodziej przed linią kas bez skrępowania, w obecności klientow spakował artykuły spożywcze do torby, a następnie przekroczył linię kas. Mundurowy widząc to od razu zareagował. Zatrzmał mężczyznę, a następnie powiadomił o ujęciu sprawcy oficera dyżurnego. Na miejsce przyjechał patrol prewencji, który ponownie ukarał mężczyznę mandaten karnym. Tym razem sprawca skradł artykuły spożywcze na kwotę blisko 500 zł.

Z uwagi na fakt, że mężczyzna nie zastostosował się do nałożonych środków karnych, sprawą zajmą się kryminalni. Teraz złodziej, który dwukrotnie dokonał kradzieży w krótkim odstępie czasu, odpowie za przestępstwo, za które kodeks karny przewiduje do 5 lat więzenia. Mężczyzna był wielokrotnie notowany, a kilka tygodni temu opuścił zakład karny.

Służba w Policji to nie zwykła praca. To misja - służba społeczeństwu i przede wszystkim gotowość, by o każdej porze dnia i nocy móc zareagować. Niezależnie, czy jesteśmy na służbie, czy mamy wolny dzień. Działanie naszych policjantów potwierdza słowa najważniejszej policyjnej dewizy: „Pomagamy i chronimy”.

 

Powrót na górę strony