Wiadomości

Warsztaty edukacyjne – „śląska Policja, historia i teraźniejszość”

Data publikacji 15.06.2024

W środę Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach odwiedzili uczniowie klas o profilu mundurowym z XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach. Uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, której historię przybliżył prezes stowarzyszenia Grzegorz Grześkowiak. Młodzież miała też okazję porozmawiać z młodszym inspektorem Andrzejem Sirą z Wydziału Doboru i Szkolenia na temat doboru do służby w Policji.

Głównym celem wizyty uczniów z XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach było poznanie historii śląskiej Policji, zasad naboru do służby w Policji, jak również uczestnictwo w warsztatach z tematyki „mowy nienawiści”. Uczniowie wraz z opiekunami oprowadzeni zostali przez Grzegorza Grześkowiaka - prezesa stowarzyszenia „Rodzina Policyjna1939 r.” z siedzibą w Katowicach. Wielu uczniów było zaskoczonych, że w tamtych czasach w szeregach Policji służbę pełniły kobiety.

Na ręce opiekunów przekazano najnowsze pozycje książkowe podnoszące  tematykę Policji z tamtego okresu.Następnie nastąpiło uroczyste zapalenie znicza i czas zadumy nad Grobem Policjanta Polskiego, który znajduje się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po lekcji historii uczniowie mogli porozmawiać z młodszym inspektorem Andrzejem Sirą z Wydziału Doboru i Szkolenia. Na liczne pytania między innymi o tatuaże, dodatkowe punkty przy rekrutacji z przyjemnością udzielał odpowiedzi.

Wizytę młodzieży dopełniły warsztaty z aspirantem Szymonem Czyszem z wydziału prewencji w jakże ważnej tematyce mowy nienawiści. Uczniowie otrzymali za zadanie odniesienie się w mniejszych grupach do specjalnie przygotowanych zadań z zakresu mowy nienawiści, aby następnie zaprezentować efekty pracy w grupach. Najbardziej aktywni otrzymali drobne upominki.

Jak sami uczestnicy stwierdzili na koniec wizyty – forma połączenia historii z teraźniejszością bardzo się im podobała.

Powrót na górę strony