Wiadomości

Kontrole autokarów w sezonie letnim 2024 - wykaz punktów

Data publikacji 12.06.2024

Zbliżają się wakacje, podczas których policjanci ruchu drogowego będą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wyjeżdżającym na letni wypoczynek. Mundurowi skupią się na kontroli autobusów i kierowców przewożących dzieci i młodzież na obozy, kolonie, wycieczki. Przypominamy, że na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości nastąpi nasilenie ruchu pojazdów. W załączniku znajduje się wykaz miejsc kontroli autokarów w województwie śląskim oraz całym kraju wraz z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat przeprowadzenia kontroli.

Dla policjantów ruchu drogowego okres letni wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, przejeżdżającym przez nasze województwo do miejsc wypoczynku i spędzających letnie urlopy, kolonie i turnusy uzdrowiskowe w naszym regionie.
W tym okresie odnotowujemy wzrost liczby autokarów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych.
Przed dłuższą podróżą samochód najlepiej sprawdzić w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, aby uniknąć niespodzianek w trasie.
W okresie wakacji stróże prawa będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości.
Nie będą również pobłażali kierowcom naruszającym inne przepisy ruchu drogowego, zagrażające bezpieczeństwu.
Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci.
Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.
Organizatorzy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży mają możliwość sprawdzenia przez policjantów stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy przed wyruszeniem w trasę.
W tym celu prosimy z kilkudniowym wyprzedzeniem powiadomić właściwą miejscowo jednostkę Policji o chęci przeprowadzenia takiej kontroli. W trakcie zgłoszenia należy podać:

  • datę i godzinę wyjazdu,
  • liczbę autokarów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl każdy może sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób.
Wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych i wycieczkowych może dokonać także każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony. 

Wykaz miejsc kontroli autokarów dla poszczególnych miejscowości województwa śląskiego znajdziecie Państwo w załączniku poniżej.

Powrót na górę strony