Wiadomości

Śląska drogówka dba o bezpieczeństwo na drogach... każdego dnia

Data publikacji 08.06.2024

Policjanci z grupy SPEED każdego dnia ujawniają na swojej drodze uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Przypominamy, że poruszanie się po drodze niezgodnie z zasadami ruchu stanowi zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla nas, ale również dla innych. Apelujemy o rozsądek i ostrożność!

Policjanci z drogówki codziennie dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podczas patrolowania śląskich dróg bacznie przyglądają się tym, którzy nie przestrzegają przepisów i stwarzają zagrożenie.

Jednym z największych zagrożeń jest nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków panujących na drodze. To głównie z tej przyczyny giną ludzie. Niestety nie brakuje kierujących, którzy bagatelizują jej wpływ na bezpieczeństwo i poruszają się po śląskich drogach zdecydowanie za szybko. Dlatego śląska drogówka, a zwłaszcza policyjne grupy SPEED skupiają się w dużej mierze na wyeliminowaniu tych piratów drogowych, którzy mają za ciężką nogę.

Przypominamy:

 • Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 i 1 pkt

 • o 11-15 km/h – 100 i 2 pkt

 • o 16-20 km/h – 200 i 3 pkt

 • o 21-25 km/h – 300i 5 pkt

 • o 26-30 km/h – 400 i 7 pkt

 • o 31-40 km/h – 800 i 9 pkt *

 • o 41-50 km/h – 1000 i 11 pkt*

 • o 51-60 km/h – 1500 i 13 pkt *

 • o 61-70 km/h – 2000 i 14 pkt *

 • o 71+ km/h – 2500 i 15 pkt *

*te wykroczenia objęte są recydywą. Oznacza to, że jeśli drugi raz w ciągu roku kierujący popełni to samo wykroczenie, to jego mandat wyniesie dwa razy więcej niż za pierwszym razem.

Jednak zbyt duża prędkość to niestety nie jedyny problem, z jakim walczą policjanci na drogach. Wciąż zdarzają się kierowcy, którzy popełniają wykroczenia względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się:

 1. Wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.

 2. Omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Zgodnie z przepisami, kierowcy grozi:

 1. Mandat 1 500 /3 000 (recydywa) oraz 15 punktów dla za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na których ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem.

 2. Mandat 1 500 /3 000(recydywa) oraz 15 punktów za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

 3. Mandat 1 500/3 000(recydywa) oraz 15 punktów za nieustąpienie przez kierującego pojazdem mechanicznym pierwszeństwa pieszym, wchodzącym i znajdującym się na przejściu.

Przypominamy również o zakazach obowiązujących kierujących pojazdami ciężarowymi. Kierujący pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony nie mogą wyprzedzać pojazdów samochodowych na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do tego zakazu grozi mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów.

Natomiast na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku – ma obowiązek poruszać się wyłącznie po dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów.

Pamiętajmy, że wprowadzone zmiany mają za zadanie upłynnić ruch pojazdów, a tym samym poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Na drodze kierujcie się rozsądkiem i ostrożnością, by każdy mógł szczęśliwie dotrzeć do celu.

Film nagrania_z_policyjnych_kamer.mp4

Pobierz plik nagrania_z_policyjnych_kamer.mp4 (format mp4 - rozmiar 35.41 MB)

Powrót na górę strony