Wiadomości

Bezpieczny długi weekend w podróży

Data publikacji 30.05.2024

Przed nami kolejny przedłużony weekend, tym razem związany ze świętem Bożego Ciała. Okres ten sprzyjać będzie zwiększonemu natężeniu ruchu na drogach w całym kraju. Jest to więc czas wytężonej pracy policjantów, którzy prowadzą działania, aby zdarzeń drogowych w tym czasie było jak najmniej.  Uważajcie na siebie. Bezpiecznego weekendu.

Wczoraj o 6.00 rozpoczęła się akcja drogówki związana z bezpiecznym długim weekendem. Potrwa ona aż do godz. 22.00 w niedzielę.
Apelujemy o szczególną ostrożność na drogach w tym okresie. Przypominamy o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego, stosowania obowiązujących ograniczeń prędkości, używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Zadbajmy o to, aby nasza podróż była przyjemna i wiązała się z długo wyczekiwanym wypoczynkiem.

 1. Pamiętajmy, że dzisiaj na drogi wyjdą procesje. Zaplanujmy podróż tak, aby nie stresować się ewentualnymi utrudnieniami w ruchu z tego powodu.
 2. Zadbajmy o dobry stan techniczny pojazdu, zaplanujmy podróż uwzględniając prognozę pogody i większe natężenie ruchu na drogach. Zapewnijmy sobie komfort jazdy i odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, że nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
 3. Kierowco – wypocznij przed podróżą i bądź pewny, że jesteś trzeźwy. Rób przerwy w trakcie jazdy. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów ruchu drogowego i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania.
 4. Parkujmy w miejscach do tego wyznaczonych. Nie zostawiajmy nawet na chwilę pasażerów w nagrzanym pojeździe. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Kierowcom samochodów przypominamy, że motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści, podobnie jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu - jesli dojdzie do wypadku, nie chroni ich karoseria samochodu. Respektowanie przepisów ruchu drogowego i wzajemna wyrozumiałość z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Dbajmy o bezpieczeństwo własne i pozostałych.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

 • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu.
 • Należy skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych: płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego i oleju silnikowego.
 • Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie i motocyklu były sprawne. Dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
 • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne.
 • Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili „na podwójnym gazie”.
 • Pokonując długie dystanse, starajmy się robić postoje na trasie. W czasie kilkuminutowych przerw wyjdźmy z samochodu, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
 • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Zabierzmy ze sobą w podróż rozsądek, dobry humor i dużą dawkę empatii!

Film WRD_Kontrole.mp4

Pobierz plik WRD_Kontrole.mp4 (format mp4 - rozmiar 20.15 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja_filmu.mp3

Pobierz plik audiodeskrypcja_filmu.mp3 (format mp3 - rozmiar 657.14 KB)

Powrót na górę strony