Wiadomości

Autor skandalicznych wiadomości do siatkarek z bielskiego klubu w rękach Policji

Data publikacji 17.04.2024

W piątek policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz funkcjonariusze z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych w stosunku do siatkarek z Bielskiego Klubu Sportowego Bostik ZGO Bielsko-Biała.

Niniejszym artykułem wracamy do wydarzeń z końcówki zeszłego roku, kiedy siatkarki z Bielskiego Klubu Sportowego Bostik ZGO Bielsko-Biała otrzymały za pośrednictwem aplikacji społecznościowej groźby o wulgarnym wydźwięku, które to treści nie nadają się nawet do cytowania. W związku z tym zdarzeniem siatkarki złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Do  wysłania gróźb wykorzystano aplikację internetową. Między innymi dlatego do działań włączyli się policjanci Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, których zadaniem jest rozpoznawanie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wspieranie w tym zakresie innych jednostek Policji w kraju. 

Wspólne działania policjantów z bielskiej komendy oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w dniu 12 kwietnia 2024 r. doprowadziły ich do małej miejscowości w województwie świętokrzyskim, gdzie zapukali do drzwi niczego niespodziewającego się 32-latka. Mężczyzna został zatrzymany, a następnie przetransportowany do Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie policjanci prowadzili z jego udziałem dalsze czynności.

Jeszcze tego samego dnia został doprowadzony do prokuratury celem przesłuchania. Wobec zatrzymanego prokurator zdecydował o środku zapobiegawczym w postaci dozoru oraz zakazie zbliżania się do pokrzywdzonych i kontaktowania się z nimi.

Kodeks karny jasno określa, że kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Co istotne ściganie w tym przypadku następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Działania służb dowodzą, że przestępcy w sieci nie mogą czuć się bezkarnie. A każde działanie pod fikcyjną osłoną anonimowości internetowej godzące w porządek i przepisy prawne będzie ścigane.

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 37.77 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 158.53 KB)

Powrót na górę strony