Wiadomości

Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy?

Data publikacji 28.03.2024

To hasło spotu profilaktycznego, zrealizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego żywieckiej Komendy Policji przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Bielska-Białej. Jest on adresowany do kierowców i porusza ważny problem, jakim jest prowadzenie pojazdu, gdy jesteśmy zmęczeni. Takie zachowanie niestety często prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Zachęcamy do obejrzenia filmu!

Często zdarza się, że kierowcy pomimo tego, że odczuwają zmęczenie, nie zatrzymują się, tylko kontynuują jazdę, sugerując się tym, że już mają blisko do miejsca docelowego i że dadzą radę dojechać. Nic bardziej mylnego. Wystarczy chwila i wpadniemy w tzw. mikrodrzemkę, kiedy to mózg wyłącza się na kilka sekund, a inne partie ciała, mimo woli funkcjonują wykonując ostatnią czynność. Te kilka sekund wystarczy, aby doszło do tragedii, co niestety potwierdzają policyjne statystyki. W ostatnim czasie, na terenie województwa śląskiego, odnotowano około 300 zdarzeń drogowych, których przyczyną było zaśnięcie kierowcy.  

Dostrzegając to zagrożenie policjanci z żywieckiej drogówki zrealizowali spot profilaktyczny, który porusza tą problematykę. Na spocie przedstawiony jest kierowca samochodu ciężarowego, ale problem dotyczy każdego kierującego. 

Data premiery spotu nie jest przypadkowa. Przed nami okres Świąt Wielkanocnych. Wielu z nas wybierze się w daleką podróż chcąc spotkać się z bliskimi. Pamiętając o tym, jak wielkim zagrożeniem jest zmęczenie kierowcy, poniżej podajemy kilka rad, jak bezpiecznie dojechać do celu:

  • za kierownicę wsiadajmy wypoczęci,
  • zadbajmy o dobry sen, o optymalną temperaturę w samochodzie,
  • odpowiednio ustawmy fotel kierowcy,
  • pijmy dużo wody,
  • rozmawiajmy z pasażerami,
  • nie traćmy koncentracji na finiszu, bądźmy czujni, 
  • nawet, gdy wydaje nam się, że mamy już blisko, a czujemy się zmęczeni, zróbmy przerwę, nawet kilka minut pozwoli dojechać nam do celu całym i zdrowym. 

Pamiętajmy również o tym, że jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni za siebie, ale też za naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. 

Zachęcamy do obejrzenia spotu.

Jego realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia i zaangażowania wielu osób. W szczególności dziękujemy: Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego z Bielska-Białej, Małgorzacie i Rafałowi Jafernik, Jarosławowi Jaroszewskiemu, Beacie i Karolinie Laszczak, Jagodzie Jafernik, Rafałowi i Tymoteuszowi Sternal oraz Annie Pasierbek. 

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, okazaną bezinteresowną pomoc i chęć współpracy w ważnej dla nas wszystkich sprawie!

Film Spot profilaktyczny "Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy?"

Pobierz plik Spot profilaktyczny "Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy?" (format mp4 - rozmiar 44.21 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja spotu

Pobierz plik Audiodeskrypcja spotu (format mp3 - rozmiar 2.08 MB)

Powrót na górę strony