Wiadomości

„Stój, patrz, żyj” – ruszyła nowa kampania w Rybniku

Data publikacji 22.03.2024

„Stój, patrz, żyj” to nowa kampania społeczna realizowana przez rybnickich policjantów wspólnie z Rybnickimi Służbami Komunalnymi oraz magistratem. Założeniem działań jest podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z nieostrożnego wejścia na przejście dla pieszych oraz nadmiernego zaufania do kierujących pojazdami. Przed przejściami dla pieszych, gdzie doszło do największej liczby zdarzeń drogowych naniesiono hasło kampanii oraz liczbę osób poszkodowanych w wypadkach.

W ostatnich latach na ulicy Wyzwolenia i Zebrzydowickiej w Rybniku doszło do wielu zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Pomimo wielu akcji profilaktycznych prowadzonych przez policjantów z rybnickiej drogówki oraz szeregu działań podjętych przez zarządców dróg polegających na doświetlaniu przejść, montowaniu dodatkowych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także aktywnych znaków drogowych, wciąż rośnie liczba potrąceń na przejściach dla pieszych.

Wobec powyższego koniecznym jest podjęcie działań nie tylko wobec kierujących, ale również i pieszych w celu zwiększenia ich uwagi i koncentracji przed wejściem na przejście dla pieszych, a przede wszystkim wdrożenie zasady ograniczonego zaufania.
„Stój, patrz, żyj” to nowa kampania społeczna realizowana przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, wspólnie z Rybnickimi Służbami Komunalnymi oraz Urzędem Miasta Rybnik.
Założeniem działań jest podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z nieostrożnego wejścia na przejście dla pieszych oraz nadmiernego zaufania do kierujących pojazdami. Przed przejściami dla pieszych, gdzie doszło, do największej liczby zdarzeń drogowych naniesiono hasło kampanii oraz liczbę osób poszkodowanych w wypadkach na danej ulicy.
Pomimo że zdecydowana większość zdarzeń z udziałem pieszych jest spowodowana przez kierujących pojazdami, to na uwagę zasługuje fakt, że do części z nich mogłoby nie o dojść, gdyby pieszy na jezdni odpowiednio wcześniej zareagował na błąd kierującego pojazdem.

 • Na zdjęciu napis: Strój, patrz, żyj. Tu zginęły 3 osoby. Nowa kampania na rybnickich drogach.
 • Na zdjęciu służby podczas inauguracji kampanii profilaktycznej w rejonie przejścia dla pieszych w Rybniku przy ulicy Wyzwolenia.
 • Inauguracja kampanii Stój, patrz, żyj.
 • Na zdjęciu oznakowany radiowóz. W tle przejście dla pieszych.
 • Na zdjęciu pracownicy rybnickich służb komunalnych malują napisy przed przejściem dla pieszych.
 • Na zdjęciu widać przejście dla pieszych, a przed nim naniesione napisy w ramach kampanii profilaktycznej.
 • Na zdjęciu policjant ruchu drogowego, naczelnik urzędy miasta oraz przedstawiciel służb komunalnych. Wspólna kampania profilaktyczna.
 • Na zdjęciu umundurowany policjant, w tle przejście dla pieszych.
 • Na zdjęciu policjant oraz pracownicy rybnickich służb komunalnych, którzy malują napisy przed przejściem dla pieszych.
 • Na zdjęciu pracownicy rybnickich służb komunalnych, którzy malują napisy tuz przed przejściem dla pieszych.
 • Na zdjęciu policjant, służby komunalne oraz naczelnik wydziału dróg podczas otwarcia nowej kampanii i malowania napisów przed przejściem dla pieszych.
 • Na zdjęciu naszywka Wydziału Ruchu Drogowego w Rybniku.
Powrót na górę strony