Wiadomości

Policjanci rozmawiali z młodzieżą o pracy, zagrożeniach i bezpieczeństwie

Data publikacji 19.03.2024

W auli Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Rudzie Śląskiej policjanci zorganizowali dla uczniów warsztaty "Na Drodze - Patrz i Słuchaj" na temat bezpieczeństwa na drodze i zagrożeń, jakie czyhają na pieszych. Nastolatkowie mieli okazję dowiedzieć się, jak poważne mogą być konsekwencje braku uwagi na drodze. Policyjni rekruterzy opowiedzieli natomiast o zasadach przyjęcia i atutach służby w Policji.

W Liceum Ogólnokształcącym nr 3 w rudzkiej dzielnicy Kochłowice, młodzi ludzie mieli okazję posłuchać wykładów przygotowanych przez mundurowych z rudzkiej komendy i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na temat zasad rekrutacji do służby w Policji oraz bezpieczeństwa na drodze. Dzisiaj, podczas spotkania, wśród prelegentów znalazł się policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który wraz z rudzkim profilaktykiem opowiedział o akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” oraz zagrożeniach i konsekwencjach, jakie niesie brawura na drodze - nie tylko ze strony kierowców, ale i pieszych.

Młodzież miała okazję zobaczyć kilka nagrań z kamer monitoringu i samochodowych wideorejestratorów, na których uchwycono potrącenia pieszych. Policjant ze śląskiej drogówki szczególną uwagę zwracał na korzystanie z telefonów komórkowych, zarówno przez kierujących pojazdami, jak i pieszych przechodzących przez pasy. Mundurowy uświadomił również młodzież, jakie konsekwencje można ponieść za chwilę nieuwagi, np. w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Policjanci zaprosili też licealistów do małego toru przeszkód, który musieli pokonać w alkogoglach, symulujących stan nietrzeźwości.

Stróże prawa w dalszej części przedstawili młodym ludziom, wchodzącym wkrótce w dorosłość, zasady rekrutacji do służby w Policji i opowiedzieli o zaletach pracy w tej formacji. Policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach odpowiadali na szereg pytań związanych z procesem rekrutacji oraz rozdawali ulotki z informacjami dla kandydatów. Przekazywali informacje nie tylko o zasadach rekrutacji do służby w Policji i wymaganiach, jakie musi spełnić przyszły policjant, ale przede wszystkim o tym, jakie możliwości rozwoju, awansu i doświadczenia zawodowego oferuje nasza formacja. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, uczniowie mogli wcielić się w policjantów lecących śmigłowcem. Na zakończenie młodzież miała możliwość porozmawiania z kochłowicką dzielnicową i spotkać się z policjantami z drogówki przy ich radiowozach i motocyklu, które były ustawione przed wejściem do szkoły.

  • zdjęcie - stolik z ulotkami rekrutacyjnymi i odblaskami
  • zdjęcie - policyjny profilaktyk prowadzący prelekcję na auli
  • zdjęcie - policjantka z telefonem na którym wyświetlona jest strona śląskiej policji, w tle policjant opowiadający o zaletach pracy w policji
  • zdjęcie - widok na aulę i siedzącą młodzież oraz policjanta prowadzącego prelekcję
  • zdjęcie - uczniowie biorący udział w przejściu przez tor przeszkód z pachołkami w alkogoglach
  • zdjęcie - policjantka z wydziału doboru, a w tle siedząca na krześle uczennica z goglami do wirtualnej rzeczywistości może wcielić się w policjantkę biorącą udział w akcji
  • zdjęcie - policjanci rozmawiają z uczniem o zasadach rekrutacji
  • zdjęcie - uczniowie siedzący na auli, jedna trzyma ulotkę zostań śląskim policjantem
  • zdjęcie - policyjne radiowozy i motor przed budynkiem szkoły
Powrót na górę strony