Wiadomości

Kampania „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” na półmetku

Data publikacji 15.03.2024

W dniach od 1 do 31 marca na drogach całego kraju prowadzona jest kampania, mająca na celu uświadamianie i przypominanie uczestnikom ruchu, jak ważne jest przestrzeganie przepisów w połączeniu z obserwacją tego, co dzieje się na drodze. Każdego dnia na antenie Telewizji Katowice odbywa się emisja przygotowanego spotu.  Radio Katowice cyklicznie  emituje natomiast statystyki zdarzeń drogowych na Śląsku oraz inicjatywy  promujące działania wraz ze specjalnym dżinglem.

To już półmetek prowadzonych działań, zatem przypominamy: nowoczesna technologia w samochodach i w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających jest coraz trudniejsze. Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację lub słuchamy głośnej muzyki.

Używanie urządzeń elektronicznych skutecznie odwraca uwagę od tego, co dzieje się w naszym otoczeniu. Możemy nie zauważyć pieszego wchodzącego na przejście, nie usłyszeć klaksonu czy sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Na najpoważniejsze skutki zdarzeń drogowych narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, stanowiący dużą grupę użytkowników dróg. Gwałtowna zmiana sytuacji na drodze, może prowadzić do dramatycznych w skutkach zdarzeń.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy–kierowca - to czynniki, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo każdego z uczestników ruchu drogowego. 

Dlatego też warto pamiętać, że bez względu na to, w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj!

Film Spot

Pobierz plik Spot (format mp4 - rozmiar 14.64 MB)

Nagranie audio Dżingiel

Pobierz plik Dżingiel (format mp3 - rozmiar 443.88 KB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony