Wiadomości

Dzielnicowy, czyli policjant wszechstronny

Data publikacji 12.03.2024

Bycie dzielnicowym, to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Dobry kontakt z ludźmi, ich zaufanie i przekazywane informacje, często przyczyniają się do szybkich i skutecznych działań mundurowych. Stale udowadnia to st. asp. Mirosław Rostalski z Komisariatu Policji w Pawłowicach.

Zbieranie informacji, pogawędki z mieszkańcami, bystre oko i obowiązkowe obchody – to codzienność dzielnicowego. Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji. Dzielnicowy, to bardzo wszechstronny policjant. Jego umiejętności muszą być bardzo szerokie, a wiedza rozległa. Czasami musi interweniować, jak jego koledzy z ogniwa patrolowego, zatrzymać sprawcę przestępstwa czy poradzić sobie z nietrzeźwym. Czasem musi wystąpić przed publicznością. I to bardzo różnorodną – jednego dnia mogą to być dzieci w przedszkolu, innego seniorzy.

Dzielnicowy musi znać przydzielony mu rejon i mieszkających tam ludzi. To on dla „kryminalnych” jest pierwszym źródłem informacji, jeśli w rejonie tym dojdzie do przestępstwa. To policjant, który utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Diagnozuje ich problemy, ustala przyczyny i pomaga w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Dobry kontakt z mieszkańcami często przyczynia się do ich szybkich i skutecznych działań.

Przykładem takiego dzielnicowego jest st. asp. Mirosław Rostalski z Komisariatu Policji w Pawłowicach. Mundurowy wielokrotnie wychodził z inicjatywami różnych przedsięwzięć, docierał do mieszkańców, o których usłyszał, że mają problemy. To policjant bardzo skuteczny w swoich działaniach. W ubiegłym roku zatrzymał 55 osób, w tym 43 poszukiwanych oraz 12 sprawców przestępstw na tzw. gorącym uczynku. W tym roku także nie zwalnia tempa. W piątek, dzięki pozyskaniu cennych informacji, odzyskał na terenie Jastrzębia-Zdroju samochód, który został skradziony dzień wcześniej w Golasowicach, a w niedzielę w jego ręce wpadł kolejny poszukiwany. 35-letni mężczyzna, zgodnie z dyspozycją sądu, został doprowadzony do Zakładu Karnego w Cieszynie, gdzie spędzi najbliższe 6 miesięcy odbywając karę.

Służba na stanowisku dzielnicowego jest specyficzna, wymaga z jednej strony działania zdecydowanego, ale często w sposób delikatny i dyplomatyczny. Bardzo ważne jest, by dzielnicowy potrafił słuchać, był cierpliwy i krok po kroku pomagał rozwiązywać ludzkie problemy.

Jeśli chcesz skontaktować się ze swoim dzielnicowym, skorzystaj z bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda”, która zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja „Moja Komenda” zapewnia również bezpośredni dostęp do portali internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji, jak i mediów społecznościowych.

Aplikację pobrać można pod adresem:

  • Dla urządzeń systemu Android
  • Dla urządzeń systemu iOS
  • Zdjęcie przedstawia policjanta przy policyjnym radiowozie.
  • Zdjęcie przedstawia dwóch umundurowanych policjantów z zatrzymanym mężczyzną.
  • Zdjęcie przedstawia biały samochód typu bus.
Powrót na górę strony