Wiadomości

Fałszywy detektyw zatrzymany

Data publikacji 01.03.2024

Policjanci z komisariatu w Ogrodzieńcu zatrzymali mężczyznę, który, choć w przeszłości świadczył usługi detektywistyczne, od początku 2023 roku nie miał do tego uprawnień. 46-latek od mieszkanki powiatu zawierciańskiego pod pretekstem realizacji zlecenia wyłudził prawie 11 tysięcy złotych. Teraz odpowie za popełnione przestępstwa.

W połowie lutego 45-letnia mieszkanka powiatu zawierciańskiego chciała skorzystać z usług detektywistycznych. Potrzebowała pomocy w odnalezieniu dalekiej rodziny w celu realizacji sprawy spadkowej. W internecie natrafiła na stronę, na której widniały informacje dotyczące firmy detektywistycznej. Zadzwoniła pod wskazany numer i już następnego dnia pojawił się u niej detektyw. Mężczyzna okazał klientce legitymację detektywa. 45-latka nie podejrzewała, że to oszust. Wnikliwie przeanalizowała stronę internetową oraz dane dotyczące działalności gospodarczej. Wszystko wskazywało na to, że ma do czynienia z profesjonalistą. Zawarła umowę z mężczyzną, który w ramach współpracy wystawił dwa pokwitowania dotyczące wpłaty prawie 11 tysięcy złotych za zlecone czynności. Fikcyjny detektyw zapewniał, że sprawa jest prosta i że w przeciągu najbliższych dni będzie miał pierwsze dane.

Niepokój kobiety wzbudziło to, że przestał odbierać telefony. Zdała sobie sprawę, że została oszukana. Zgłosiła sprawę ogrodzienieckim stróżom prawa.
Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania fałszywego detektywa. W trakcie czynności ustalili, że mężczyzna świadczył usługi detektywistyczne, ale na początku ubiegłego roku zostały mu cofnięte prawa detektywa. 46-latek nie powinien wykonywać więc tego zawodu.
W miniony poniedziałek policjanci dowiedzieli się, że mężczyzna może znajdować się na terenie gminy Pilica. Został zatrzymany. Mundurowi zabezpieczyli też gotówkę, którą miał przy sobie.

Z zebranych przez policjantów informacji wynika, że pokrzywdzonych nieuczciwymi działaniami mężczyzny jest więcej, dlatego śledczy dalej prowadzą czynności.

Mieszkaniec województwa małopolskiego usłyszał już zarzuty. Odpowie między innymi za oszustwo, którego dopuścił się na terenie powiatu zawierciańskiego, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
46-latek poniesie także konsekwencje wykonywania czynności detektywa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez wymaganej licencji. Za to przestępstwo ustawa o usługach detektywistycznych przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.

Powrót na górę strony