Wiadomości

UWAGA! Nowe ograniczenie prędkości do 43 km/h

Data publikacji 01.03.2024

Dzisiaj w Katowicach zaciętą walkę o uwagę i zainteresowanie kierowców na drodze toczył rajdowiec Jarosław Szeja wraz ze swoim samochodem rajdowym i pewien mało przepisowy znak drogowy. Nietypowa akcja została przeprowadzona w dzień inauguracji kampanii „Na drodze patrz i słuchaj”. Niestety dowiodła ona, że wiele elementów na drodze jest w stanie rozproszyć kierowców, co często może doprowadzić do tragicznych skutków...

Około 9.00 przy ulicy Gospodarczej w Katowicach swój samochód rajdowy zaparkował kierowca rajdowy Jarosław Szeja. Przy nim urządzona została sesja zdjęciowa z udziałem dwóch modelek. Tuż za plenerem zdjęciowym ustawiono specjalnie stworzony na potrzeby akcji znak ograniczenia prędkości do... 43 km/h.

Zaaranżowana scena miała oddziaływać na kierujących analogicznie, jak umieszczone przy drodze banery reklamowe i telebimy, często rozpraszające uwagę osób prowadzących pojazdy. Policjanci śląskiej drogówki chcieli w ten sposób pokazać użytkownikom dróg, że mimo różnych „rozpraszaczy”, muszą zachować czujność i uwagę za kierownicą. Panowanie nad emocjami i skupienie na jeździe jest równie ważne, jak sama technika jazdy, a każde odwrócenie uwagi od sytuacji na jezdni, znacznie pogarsza bezpieczeństwo wszystkich na drodze.

Jak się okazało, 90% ankietowanych stwierdziło, że byli do tego stopnia rozproszeni sytuacją zaobserwowaną przy drodze, że w ogóle nie zauważyli nietypowego oznakowania. 

Druga grupa ankietowanych przyznała, że zauważyła znak dopiero jako trzeci element, po rajdówce i pozujących dziewczynach.

Tylko w jednym przypadku kierowca od razu zwrócił uwagę na nietypowe oznakowanie.

Głównym celem rozpoczynającej się akcji „Na drodze patrz i słuchaj”, jest uświadomienie uczestnikom ruchu, jak ważne jest stosowanie się do  przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie podczas korzystania z drogi szczególnej ostrożności. Dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe powodują, że zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. Jeśli będziemy mieli rozproszoną uwagę, możemy nie dostrzec niebezpiecznej sytuacji.

Pamiętajmy, że bez względu na to, w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: na drodze patrz i słuchaj!

 

 

Powrót na górę strony