Szkolenia dla studentów Uniwersytetu Śląskiego w ramach pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
W ubiegłym tygodniu zakończył się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Śląscy policjanci włączyli się w tę inicjatywę i zorganizowali szkolenie z zakresu udzielania pomocy prawnej i psychologicznej osobom, które doświadczają przemocy. Odbiorcami ważnych treści byli studenci Uniwersytetu Śląskiego, którzy w przyszłości, jako wolontariusze, będą nieść pomoc osobom pokrzywdzonym.
W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwał od 19 do 23 lutego. Koordynatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób dotkniętych przestępstwem.
Śląscy policjanci włączyli się w tę inicjatywę i zorganizowali dwudniowe szkolenie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego, z takich kierunków jak: prawo, psychologia, pedagogika i praca socjalna. Wzięły w nim udział 23 osoby, a wydarzenie odbyło się aspekty na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Podczas pierwszego dnia szkolenia Wojewódzki Koordynator ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej przedstawił studentom aspekty prawne wspierania osób dotkniętych przestępstwem. Ponadto Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. ochrony praw człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek przypomniał, że jednym z celów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest zwrócenie uwagi na prawa takich osób. Z kolei w drugim dniu policyjni psychologowie z Wydziału Psychologów KWP w Katowicach zaprezentowali psychologiczne aspekty udzielania pomocy.
Przekazane treści mają przygotować młodych ludzi do udziału w wolontariacie w placówkach, instytucjach i punktach interwencji na terenie woj. śląskiego, niosących pomoc osobom pokrzywdzonym.