Wiadomości

Dozory za użycie skradzionej tablicy rejestracyjnej do kradzieży paliwa

Kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn, 41-latka i 37-latka, którzy najpierw ukradli tablice rejestracyjną z innego pojazdu, a następnie użyli jej w czasie tankowania paliwa, za które nie zapłacili. Na wniosek śledczych prokurator wobec mężczyzn zastosował dozór Policji, a to przestępstwo grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawcy odpowiedzą również przed sądem za kradzież paliwa.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie w ostatnich dniach pracowali nad sprawą kradzieży paliwa na jednej ze stacji benzynowych w Jaworznie, do której doszło 9 lutego 2024 r. Mężczyźni na teren Jaworzna wjechali osobowym volkswagenem na skradzionych tablicach, a po dokonanej kradzieży paliwa wyjechali z miasta na tych należących do pojazdu, którym się poruszali, myśląc, że w ten sposób nie zostaną zidentyfikowani. Dodatkowo jeden ze sprawcow kierował pojazdem mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W wyniku podjętych czynności operacyjnych mundurowi szybko ustalili podejrzewanych o te czyny, a zamiana tablic w pojeździe nie zbiła z tropu policjantów. Jak się okazało, sprawcy to 41-latek z Sosnowca i 37-latek z Dąbrowy Górniczej, którzy byli już karani między innymi za wielokrotne kradzieże. Ustaleni mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu.

Następnego dnia zostali oni doprowadzeni do Prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut użycia w pojeździe skradzionej uprzednio tablicy rejestracyjnej, a dodatkowo 37-latek usłyszał zarzut za prowadzenie pojazdu pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez sąd. Mężczyźni przyznali się do wszystkich czynów. Prokurator zastosował wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Za to przestępstwo grozi im teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto, mężczyźni usłyszeli również zarzut za popełnione wykroczenie kradzieży paliwa, a odpowiedzialność karną za ten czyn poniosą przed sądem.

Policja przypomina, że od 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Kradzież tablic rejestracyjnych przestała być wykroczeniem, a stała się przestępstwem, za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia. Ta samej karze podlega używanie tablicy nieprzypisanej do pojazdu, na którym została umieszczona. Surowym karom będzie zatem podlegał nie tylko zabór tablicy rejestracyjnej, ale też użycie tablicy nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej lub przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu.

 

 

  • na zdjęciu dwóch nieumundurowanych policjantów prowadzi zatrzymanego mężczyznę zakutego w kajdanki na ręce z tyłu
  • na zdjęciu zatrzymany mężczyzna siedzi na krześle w pokoju z umundurowanym policjantem, który wykonuje z nim czynności
  • na zdjęciu technik kryminalistyki wykonuje zdjęcie sygnalityczne zatrzymanemu mężczyźnie
Powrót na górę strony