Wiadomości

Bądźmy odpowiedzialni podczas powrotów z zabaw sylwestrowych

Data publikacji 29.12.2023

W okresie sylwestrowo-noworocznym na Śląsku będzie można z pewnością zauważyć znacznie więcej policyjnych patroli. Na ulicach nie zabraknie również policjantów w białych czapkach, którzy szczególnie będą obserwowali kierujących. Wciąż bowiem zdarzają nieodpowiedzialne osoby, które decydują się na jazdę samochodem po alkoholu. Zwłaszcza w tym czasie, gdy organizowane są liczne imprezy towarzyskie...

Policjanci codziennie zatrzymują kierowców, którzy lekceważą przepisy i przede wszystkim bezpieczeństwo, wsiadając za kierowcę pod wpływem alkoholu. Sprzyjają temu okresy, gdy organizowane są różnego rodzaju imprezy towarzyskie, jak popularne imieniny, karnawał, czy chociażby właśnie sylwester. Zdając sobie sprawę z tych zagrożeń, właśnie wtedy policjanci z drogówki szczególnie nasilają kontrole, aby zatrzymać jak najwięcej nieodpowiedzialnych kierowców, nim doprowadzą oni do tragedii. 

Przypominamy, że nawet kilkugodzinny sen, po zakrapianej alkoholem imprezie, nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto  zbadać swoją trzeźwość. Badanie takie można wykonać m.in. w jednostkach Policji.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o  swoje bezpieczeństwo. O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe w taki sposób, by były widoczne dla innych użytkowników dróg.

W ubiegłym okresie sylwestrowo-noworocznym śląscy policjanci zatrzymali 38 nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej było ich o 5 więcej. Mamy nadzieję, że ten trend spadkowy, pomimo naszego maksymalnego zaangażowania, będzie się utrzymywał i w tym roku wpłynie na osoby, które nie pomyślą nawet, aby wsiadać po alkoholu za kierownicę.

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego był dla nas wszystkich radosny i bezpieczny. Pamiętajmy, że w dużej mierze zależy to od nas samych! Kierujmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością dla naszego wspólnego dobra.

Powrót na górę strony