Wiadomości

Daj się zauważyć! Noś odblaski!

Data publikacji 18.12.2023

Od początku roku na śląskich drogach doszło do 300 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 15 osób, a 294 zostało rannych. Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Dajmy kierowcy szansę zauważenia nas na drodze, a tym samym czas na reakcję. Pamiętajmy też, że gdy jest ślisko, droga hamowania wydłuża się. Bądźmy widoczni i ostrożni!

Trwa akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do pieszych: „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Opady śniegu, deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra i śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Przypominamy pieszym, by w tym szczególnym czasie zachowali większą ostrożność. Każdy pieszy powinien mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i zadbać o to, aby być widocznym. Latarka, kamizelka lub jakikolwiek element odblaskowy sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Dlatego też zachęcamy do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Pamiętajmy także, aby nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.

Przypominamy:

  • Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości zaledwie 20 metrów!
  • Dzięki elementom odblaskowym kierowca może zobaczyć pieszego już z 130 metrów, co daje mu więcej czasu na reakcję!
  • Piesi, którzy poruszają się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu!

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak. Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

 

A tak wyglądały działania związane z akcją „Świeć Przykładem” w poszczególnych jednostkach naszego województwa:

Powrót na górę strony