Wiadomości

Misie od policjantów i Rzecznika Praw Dziecka "w akcji"

Data publikacji 04.12.2023

W całej Polsce policjanci, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka, stworzyli wyjątkową akcję, mającą na celu dodanie otuchy dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji emocjonalnej, związanej z traumatycznym wydarzeniem. Mundurowi z mysłowickiej komendy wręczyli wczoraj takie misie trójce dzieci, które były mimowolnymi świadkami agresywnego zachowania swojego ojca wobec ich matki. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów za groźby karalne i zniszczenie mienia.

Do interwencji doszło wczoraj, chwilę po 17.00. Pod numer alarmowy wpłynęła informacja, że pijany mężczyzna awanturuje się, grozi żonie nożem i zniszczył jej telefon, a gdy kobieta wyszła wezwać pomoc, zamknął się w środku z trójką dzieci, uniemożliwiając jej wejście do środka. Gdy policjanci dotarli na miejsce, spotkali roztrzęsiona kobietę, której partner najprawdopodobniej złamał klucz w zamku, celowo uniemożliwiając wejść do środka. Z uwagi na fakt, że w mieszkaniu z nietrzeźwym i agresywnym mężczyzną pozostały dzieci w wieku 3-5 lat, mundurowi podjęli decyzję, by z pomocą Straży Pożarnej dostać się do mieszkania. Po wyważeniu drzwi zatrzymali oni pijanego 28-latka, który wcześniej zniszczył telefon swojej partnerki i groził jej śmiercią.
Stróże prawa wręczyli przerażonym całą sytuacją dzieciom misie, które zostały przekazane Policji przez Rzecznika Praw Dziecka, właśnie po to, by służyły dzieciom w takich sytuacjach. Dzięki tym miłym maskotkom łatwiej odwrócić uwagę maluchów od trudnych doświadczeń i przekazać im ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa. Dla wielu dzieci maskotki stają się przyjaciółmi, towarzyszącymi im w procesie leczenia emocjonalnych ran. Ten miły pluszak przypomina im także, że są otoczeni ludźmi, którzy troszczą się o ich dobro. Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Nie pozostawaj też obojętny, jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie!

Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie

Dla osób chcących uzyskać fachową poradę możliwym jest także skorzystanie z Policyjnego Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (telefon 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP.

Pluszaki, które wręczają policjanci, mają na swojej koszulce numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Telefon ten jest bezpłatny i czynny całodobowo. Mogą z niego korzystać dzieci, jak również ich rodzice i opiekunowie, gdzie otrzymają wsparcie psychologiczne i prawne.

Powrót na górę strony