Wiadomości

Policjant - naukowiec odznaczony

Data publikacji 29.11.2023

12 listopada, podczas uroczystej mszy świętej w Parafii Wojska św. Kazimierza Królewicza w Katowicach, aspirant sztabowy Adam Piontek, policjant z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, został uhonorowany prestiżowym medalem Gloria Intrepidis et Animi Promptis (Chwała Ofiarnym i Nieustraszonym). To polskie odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP, nadawane przedstawicielom służb mundurowych za odważne świadectwo wartości, jak prawda, bohaterstwo i sprawiedliwość.

Adam Piontek, naukowiec z zamiłowania, zaskarbił sobie to wyróżnienie nie tylko dzięki osiągnięciom w służbie mundurowej, ale także zaangażowaniu w sprawy społeczne i badania naukowe. Nasz policjant natychmiast po wybuchu wojny u naszych sąsiadów rozpoczął akcję pomocową dla uchodźców wojennych. Wraz z rodziną przyjął pod swój dach i pomógł kilku ukraińskim rodzinom. Oprócz codziennej służby w Policji, czy pracy społecznej, poświęca też swój czas prywatny na badania. Ostatnio z zakresu podologii kryminalistycznej, czyli identyfikacji osób na podstawie odcisków stóp. Jego badania koncentrują się na metodach zbierania, analizy i interpretacji śladów stóp pozostawionych na miejscu przestępstwa.

Podczas gdy większość z nas kojarzy Policję z codzienną służbą i ściganiem przestępców, Adam Piontek poszerza granice myślenia o roli funkcjonariusza. Jego zainteresowanie podologią kryminalistyczną, choć jest to nauka już od lat stosowana, można uznać za pionierskie, a wyniki tych badań mają szansę jeszcze bardziej pomóc w identyfikacji cech anatomicznych, wagi, a nawet płci osoby na podstawie odcisków stóp.

Adam to nie tylko policjant, ale także człowiek nauki, który nieustannie dąży do usprawniania mechanizmów administracyjnych i technicznych w Policji. Jego innowacyjne podejście do badawczych aspektów służby świadczy o połączeniu cech naukowca jak ciekawość, krytyczne myślenie i kreatywność, z profesjonalizmem oraz oddaniem dla wartości.

Składamy serdeczne gratulacje asp. szt. dr inż. Adamowi Piontkowi oraz wszystkim wyróżnionym, życząc dalszych sukcesów w ich szlachetnych działaniach na rzecz społeczeństwa, nauki i kultury. Jesteśmy dumni, że tacy funkcjonariusze, społecznicy i pasjonaci reprezentują naszą społeczność.

  • Na zdjęciu uroczyste wręczanie odznaczeń w katedrze. Widać od lewej dwie panie po cywilnemu, potem dwóch funkcjonariuszy, którzy odznaczani sa przez umundurowanego kapelana wojskowego.
  • Na zdjęciu uroczyste wręczanie odznaczeń w katedrze. Widać od lewej trzy panie po cywilnemu, potem dwóch funkcjonariuszy, którzy odznaczani są przez umundurowanego kapelana wojskowego.
  • Na zdjęciu uroczyste wręczanie odznaczeń w katedrze. Widać od lewej trzy panie po cywilnemu, potem dwóch funkcjonariuszy, którzy odznaczani są przez umundurowanego kapelana wojskowego.
  • Na zdjęciu patent - dyplom potwierdzający odznaczenie aspiranta sztabowego doktora inżyniera Adama Piontka.
  • Na zdjęciu legitymacja medalu z nazwiskiem aspirant sztabowy doktor inżynier Adam Piontek oraz po prawej sam medal.
Powrót na górę strony