Wiadomości

Włamywacze zatrzymani na gorącym uczynku

Data publikacji 24.11.2023

W minioną niedzielę dzielnicowi Komisariatu Policji w Skoczowie zatrzymali dwóch włamywaczy, którzy zamierzali okraść szkołę. Tak szybkie i sprawne działanie możliwe było dzięki wzorowej współpracy i postawie zgłaszającego, który ujął jednego z nich i wiedział, gdzie ukrył się drugi. Sprawcami przestępstwa zajmie się teraz sąd. Starszy z nich to recydywista.

W minioną niedzielę, przed godziną 20 dyżurny skoczowskiej Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące włamania na teren jednego z budynków Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie. Kilka chwil później na miejscu zdarzenia byli już dzielnicowi. Okazało się, ze zgłaszający interwencję mężczyzna, zaraz po zawiadomieniu policjantów o włamaniu, sam ujął jednego z podejrzanych, 20-letniego mieszkańca Gminy Hażlach, i przekazał policjantom. Wskazał też miejsce, gdzie znajdował się drugi z włamywaczy. Policjanci sprawdzili wskazany teren i natychmiast zatrzymali drugiego sprawcę. Mundurowi ustalili, że sprawcy do wnętrza budynku gospodarczego dostali się, podważając jedno z okien. Sprawdzali, czy wewnątrz znajdują się cenne przedmioty, ale nie zdążyli niczego ukraść z uwagi na szybką reakcję i zdecydowaną postawę zgłaszającego. Włamywacze trafili do policyjnego aresztu, gdzie spędzili noc. Zatrzymany 20-latek usłyszał zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem, działając wspólnie i w porozumieniu ze starszym wspólnikiem. Tej samej treści zarzut został przedstawiony 34-latkowi zatrzymanemu wewnątrz budynku, jednakże musi on liczyć się z większymi konsekwencjami swojego zachowania.
Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku 34-latka, w związku z tym, że działał w ramach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa, grozi wyższy wymiar kary. Sąd może wymierzyć mu teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. O dalszym losie zatrzymanych zadecyduje sąd.

Dziękujemy zgłaszającemu interwencję za wzorową współpracę. Jednocześnie przypominamy:
- art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego mówi, że każdy ma prawo do ujęcia obywatelskiego, jeśli zachodzi obawa ukrycia się osoby popełniającej przestępstwo lub nie jest możliwe ustalenie tożsamości tej osoby. Po zatrzymaniu obywatelskim należy niezwłocznie oddać sprawcę w ręce Policji.
- najważniejsze, aby w działaniu związanym z obywatelskim zatrzymaniem być bezpiecznym
- ujęcie obywatelskie to ostateczność, więc przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i postępować współmiernie do okoliczności zdarzenia.

Powrót na górę strony