Wiadomości

Raport Amnesty International z obserwacji Marszu Równości Częstochowie

Data publikacji 22.11.2023

Amnesty International opublikowało raport z obserwacji Marszu Równości, który odbył się 12 sierpnia 2023 roku w Częstochowie. Wynika z niego, że międzynarodowe standardy wolności zgromadzeń były podczas niego przestrzegane niemalże podręcznikowo. Obserwatorzy organizacji uważają również, że ilość sił porządkowych była wystarczająca, aby dać poczucie bezpieczeństwa i biorąc pod uwagę sprawne działania mundurowych, zapewnić spokojny przebieg zgromadzenia.

Obserwacja Amnesty International dotyczyła „V Marszu Równości w Częstochowie”, który odbył się 12 sierpnia 2023 roku w Częstochowie. Tego samego dnia w Częstochowie zostały zgłoszone jeszcze dwa inne zgromadzenia - oba częściowo pokrywające się czasem i miejscem „Marszu Równości”.

W głównych wnioskach z obserwacji, w opinii Amnesty International opisane zgromadzenia miały charakter pokojowy. Obserwatorzy organizacji uważają, że międzynarodowe standardy wolności zgromadzeń były przestrzegane niemalże podręcznikowo. Pomimo tego, że oba zgromadzenia znajdowały się wzajemnie w zasięgu wzroku i słuchu, uczestniczące w nich osoby mogły manifestować swoje poglądy i nie były zagłuszane ani w żaden sposób ograniczane. 
Zespół antykonfliktowy reagował natychmiast na wszelkie przejawy agresywnych zachowań i zapobiegał im za pomocą spokojnej interwencji. Amnesty International uważa, że ilość sił porządkowych była wystarczająco duża, aby dawać poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie (biorąc pod uwagę sprawne działania funkcjonariuszy zapewniające spokojny przebieg zgromadzenia) liczna obecność Policji była usprawiedliwiona i nie powodowała poczucia zagrożenia.

Raport z obserwacji Marszu Równości 12 sierpnia 2023 r. w Częstochowie do pobrania ze strony Amnesty International

Powrót na górę strony