Wiadomości

Oddali drogocenną krew

Data publikacji 20.11.2023

Przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzepicach odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa. Wśród krwiodawców nie zabrakło mundurowych z Krzepic, którzy wiedząc, jak bardzo krew jest potrzebna, podzielili się nią w ramach akcji „Nasza Krew - Nasza Ojczyzna”. Drogocenna krew niejednokrotnie ratuje ludzkie życie i zdrowie, zatem warto w takich zbiórkach brać udział.

W niedzielę 19 listopada, przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzepicach, zaparkował Mobilny Punkt Poboru Krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. Do godzin popołudniowych każdy chętny mógł oddać krew. Wśród dawców nie zabrakło mundurowych z Krzepic, którzy zaangażowali się w ogólnopolską zbiórkę krwi pod nazwą „Nasza Krew - Nasza Ojczyzna”.

Przypominamy, że aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml. Samo pobranie trwa zwykle od 5 do 8 minut. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej, niż co 8 tygodni.

Następna taka akcja jest przewidziana na 26 listopada 2023 roku w Miedźnie. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

  • Zdjęcie przedstawia policjanta, który oddaje krew.
  • Zdjęcie przedstawia policjanta, który oddaje krew.
  • Zdjęcie przedstawia dwóch policjantów, którzy oddają krew.
Powrót na górę strony