Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Data publikacji 20.11.2023

Dzisiaj obchodzimy bardzo ważne święto – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Z tej okazji przypominamy, że dzieci, jako osoby wymagające większej ochrony, oprócz praw człowieka mają dodatkowe prawa – prawa dziecka.

Deklaracja praw dziecka, to zbiór postulatów dotyczących zapewnienia im właściwych warunków życia i rozwoju. Konwencję, w której spisane zostały wszystkie prawa dziecka, Polska ratyfikowała 7 czerwca 1991 roku.

20 listopada, jako rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, jest okazją, aby w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. O okazywaniu solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane, musimy pamiętać jednak nie tylko w tym dniu.

Śląscy mundurowi, w tym policjanci z Kłobucka, regularnie angażują się w spotkania z dziećmi oraz ich opiekunami, podczas których zwracają uwagę na problemy i potrzeby najmłodszych w świetle prawa.

Powrót na górę strony