Wiadomości

Uciekał przed radiowozem - był pijany

Data publikacji 07.11.2023

Nawet do 5 lat więzienia grozi zatrzymanemu mężczyźnie, który kierując volkswagenem, nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciec mundurowym. Okazało się, że zatrzymany po pościgu kierowca był nietrzeźwy. W jego organizmie stwierdzono ponad 3 promile alkoholu!

W niedzielę wieczorem patrol z jaworznickiej drogówki został skierowany na ul. Jaworową, gdzie według zgłoszenia miał się poruszać osobowy volkswagen, którego kierujący najprawdopodobniej był nietrzeźwy. Mundurowi szybko namierzyli pojazd, który postanowili zatrzymać. W tym celu uruchomili sygnały świetlne i dźwiękowe. Kierujący jednak je zignorował, więc mundurowi ruszyli za nim w pościg. Podczas ucieczki mężczyzna stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, popełniając liczne wykroczenia, m.in. wykonując niebezpieczne manewry oraz wjeżdżając na przeciwległy pas ruchu, zmuszając kierowców do zwolnienia i zjechania na pobocze. W związku z tym mundurowi wyprzedzili pojazd, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Gdy policjanci wybiegli z radiowozu celem zatrzymania kierowcy, ten nagle ruszył i najechał na stojący przed nim radiowóz, uszkadzając go. Wówczas policjanci wyciągnęli kierowcę z pojazdu i zatrzymali go. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu. Pojazd, którym nietrzeźwy kierowca uciekał przed policjantami, został odholowany na parking strzeżony. Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a następnie osadzili w policyjnym areszcie. Wczoraj 45-latek z Jaworzna usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i niezatrzymania się do kontroli drogowej. Odpowie on też za wszystkie popełnione wykroczenia w ruchu drogowym. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, który zdecyduje o dalszym losie mężczyzny. Za te czyny grozi mu do 5 lat więzienia.

Przypominamy, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara do 5 lat więzienia, a za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości do 2. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzony oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych.

Powrót na górę strony