Wiadomości

Nie ryzykuj życiem...

Data publikacji 06.11.2023

Kierowca osobowej toyoty w ostatniej chwili zatrzymał się tuż przed rozpędzonym pociągiem. Sytuacja była skrajnie niebezpieczna. Publikujemy nagranie ku przestrodze.

Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się kierowca samochodu osobowego na przejeździe kolejowym w powiecie pszczyńskim. Auto stanęło bardzo blisko torów i kierujący w ostatniej chwili zdążył wycofać pojazd przed nadjeżdżającym składem. Zdarzenie zarejestrowała kamera maszynisty. Publikujemy nagranie ku przestrodze, aby pokazać, że chwila nieuwagi na jezdni może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone i próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów -  to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści.

Oto kilka cennych wskazówek:

  • Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką może uderzyć ona w samochód, jest proporcjonalna do siły z jaką samochód może zmiażdżyć aluminiową puszkę.
  • Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn o około 1 metr z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
  • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy składów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek i wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  • Nie wolno chodzić po torach - jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie, gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach - jest już za zwykle za późno na reakcję. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle, co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
  • Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
  • Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
  • Bądź czujny na terenie kolejowym: nie czytaj, nie słuchaj muzyki przez słuchawki, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu i pamiętaj, że infrastruktura kolejowa nie jest miejscem do zabaw lub wypoczynku.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.3 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 242.49 KB)

Powrót na górę strony