Wiadomości

"Sprzedawał" buty, których nie miał...

Data publikacji 04.10.2023

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mysłowickiej komendy natrafili na trop mężczyzny, który sprzedawał na różnych portalach Internetowych buty znanych marek, których kupujący nigdy jednak nie otrzymywali. Mysłowiczanin oszukał w ten sposób 37 osób z całej Polski na kwotę prawie 8 tysięcy złotych. Teraz grozi mu za to kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą mysłowickiej komendy uzyskali informację, że jeden z mieszkańców miasta może oszukiwać ludzi na portalach Internetowych, na których wystawiał markowe buty na sprzedaż. Stróże prawa dotarli do 37 osób, które zostały oszukane przez "sprzedawcę", który pobierał od nich pieniędze w formie przelewów na konto lub telefon w kwotach od 200 do 400 złotych, po czym kontakt z nim się urywał. Pokrzywdzone osoby nie otrzymywały zamówionych przedmiotów, gdyż mysłowiczanin nigdy ich nie posiadał. 20-letni mężczyzna swoją przestępczą działalność prowadził od lutego do maja 2023 roku, kiedy przerwali ją mysłowiccy policjanci. Łącznie oszukane osoby straciły prawie 8 tysięcy złotych. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, i o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Korzystając z aukcji internetowych, portali aukcyjnych i sklepów internetowych, zachowajmy rozwagę i przestrzegajmy poniższych zasad:

  • „Poznajmy” sprzedającego – poświęćmy czas na zapoznanie się z opisem firmy lub osoby sprzedającej. Zorientujmy się od jak dawna zajmuje się sprzedażą, korzystając z danego konta. Przeczytajmy opinie i komentarze wystawione przez innych użytkowników oraz dowiedzmy się ilu klientów korzystało z usług danego sprzedawcy; Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość, powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją. Wówczas bowiem dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
  • Zwróćmy uwagę na cenę produktu - jeśli jest ona zbyt niska, zastanówmy się, czy towar nie jest podrobiony lub nie pochodzi z przestępstwa. Nie dajmy się nabierać na „wyjątkowe okazje”. Rzadko zdarza się, aby wartościowa rzecz była sprzedawana za grosze, a w przypadku zakupu przedmiotów pochodzących z przestępstwa, narażamy się też na odpowiedzialność karną.
  • Nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy - przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym, spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • Czytajmy regulaminy sklepów i opisy aukcji – oszuści często bazują na grze słów, wykorzystując nasze roztargnienie i brak szczegółowego zapoznania z przedstawionymi przez nich treściami.
  • Potwierdzenie zakupu - po zakupieniu danego towaru z reguły na adres e-mail powinniśmy otrzymać potwierdzenie dokonania zakupu. Upewnijmy się, że to potwierdzenie dotyczy przedmiotu, który został przez nas zakupiony. Sprawdźmy również, czy warunki dostawy są zgodne z opisywanymi wcześniej. Jeśli nie, kontaktujmy się ze sprzedawcą lub administratorem serwisu, aby wyjaśnić wątpliwości.
  • Zachowajmy korespondencję ze sprzedającym oraz potwierdzenie wykonania przelewu – w przypadku oszustwa, będzie to dowód potwierdzający zakup.
  • Otrzymując ofertę e-mailem lub smsem nie korzystajmy z linków - wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne - przy adresie lub na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki.

Dokonując zakupów przez Internet lub telefon, kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Korzystajmy z solidnych portali aukcyjnych i kupujmy od zaufanych sprzedawców oraz sprawdzonych sklepów internetowych, które cieszą się pewną renomą i od dłuższego czasu działają na naszym rynku. NIe przestrzegając wspomnianych zasad narażamy się na oszustwo.

Powrót na górę strony