Wiadomości

„Sznupek” bohaterem bajki „Zaginiony Piotruś”

Data publikacji 01.06.2023

Maskotka śląskiej Policji – „Sznupek”, od 20 lat realizuje misję specjalną – naukę przez zabawę. Sympatyczny pies uczestniczy w imprezach oraz spotkaniach z dziećmi i młodzieżą na terenie województwa śląskiego. Spotkania z nim mają na celu budowę zaufania do policjantów i całej formacji wśród najmłodszych odbiorców.

Misja edukacyjna dotyczy bezpieczeństwa podczas zabaw, w drodze do i ze szkoły, podczas kontaktów z obcymi osobami, korzystania z Internetu itp. Wizyta „Sznupka”, to duża atrakcja dla najmłodszych. Dzieci w maskotce postrzegają przyjaciela, który pomaga im, przez zabawę, poznać prawidłowe zachowania w sytuacjach zagrożenia. Ale to nie tylko edukacja. Maskotka wzbudza także uśmiech i sympatię, co z pewnością ułatwia nawiązywanie kontaktu z policjantami i buduje pozytywne relacje z nimi.
Nowy wizerunek „Sznupka”, który „dorósł", tworzy możliwości wdrażania kolejnych, innowacyjnych projektów profilaktycznych. Jednym z nich jest bajka  „Zaginiony Piotruś”, którą prezentujemy dzieciom w postaci magicznego teatrzyku kamishibai. Drewniany teatrzyk to teatr obrazkowy lub inaczej - teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodzącą się z Japonii. Teatrzyk zbudowany jest z plansz z obrazami i tekstem, umieszczonych w drewnianej lub kartonowej skrzynce, służącej za scenę. Tak przedstawiona opowieść aktywizuje odbiorców i jest doskonałym narzędziem kreatywnej edukacji.
Bajka „Zaginiony Piotruś”, została napisana przez jednego ze śląskich policjantów. Jej głównym bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Piotruś, który przez roztargnienie zgubił się, ale dzięki zaangażowaniu policyjnego psa - „Sznupka”, szczęśliwie trafił w objęcia ukochanej mamy.
Serdecznie dziękujemy Regionalnemu Ośrodkowi Metodyczno-Edukacyjnemu „Metis” w Katowicach za opracowanie graficzne i merytoryczne bajki.

 

Nagranie audio audiodeskrypcja

Pobierz plik audiodeskrypcja (format mp3 - rozmiar 1.26 MB)

Powrót na górę strony