Wiadomości

Policjanci przedstawili swoją służbę zawierciańskiej młodzieży

Data publikacji 31.05.2023

Zawierciańscy policjanci zorganizowali w swojej jednostce dzień otwarty dla ponad 100 uczniów starszych klas szkół średnich, aby mogli oni zobaczyć, jak wygląda policyjna służba od środka. Na gości czekało sporo atrakcji. To pierwsze w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu, ale nie ostatnie przedsięwzięcie, promujące policyjną służbę.

Dzień otwarty w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu zorganizowany został z myślą o młodych ludziach, którzy stoją przed ważnym wyborem zawodu, a także o tych, którzy w nieco dalszej przyszłości będą musieli podjąć taką decyzję. Wczoraj, na zaproszenie zawierciańskich policjantów, odpowiedziało ponad 100 uczniów z miejscowych szkół średnich. Młodzież swoją podróż policyjnymi korytarzami rozpoczęła od Wydziału Prewencji, gdzie policjanci w przystępny sposób opowiadali o charakterze swojej pracy.

Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się np. Zespół ds. organizacji służby i zarządzania kryzysowego, a także na czym polega służba w Zespole ds. wykroczeń.

Następnie młodzież mogła zobaczyć salę gimnastyczną wraz ze sprzętem, z którego korzystają zawierciańscy mundurowi. Dla chętnych przygotowano także kilka elementów testu sprawności fizycznej, jaki musi przejść kandydat do służby w policyjnym mundurze. Młodzi ludzie mogli się zmierzyć z rzutem piłką lekarską, czy też pokonaniem wskazanego dystansu, niosąc na rękach manekina. Na sali gimnastycznej było też przygotowane stoisko ze sprzętem.

Technik kryminalistyczny opowiadał o swojej służbie, prezentując metody ujawniana śladów. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się daktyloskopia i zabezpieczani śladów linii papilarnych.

Równie duże zaciekawienie przykuła broń. Młodzież mogła zobaczyć różne modele broni długiej i krótkiej, którą dysponują policjanci.

Prezentowano także sprzęt drogówki: miernik prędkości, czy urządzenie do badania stanu trzeźwości.

Kolejnym punktem dnia otwartego była sala odpraw, na której uczniowie mogli obejrzeć krótkie filmy przedstawiające różne piony policyjnej służby, a także film ukazujący test sprawności fizycznej podczas rekrutacji. W tym momencie zabrała głos przedstawicielka Zespołu Kadr i Szkolenia, który wyjaśniła, jak wygląda proces przyjęcia do służby w Policji oraz jakie dokumenty są wymagane. Uczniowie otrzymali nie tylko ulotki z informacjami o wymogach, jakie trzeba spełnić, aby zostać policjantem, ale także kwestionariusze, które trzeba w odpowiedni sposób wypełnić.

Podczas spotkań obecni byli policjanci różnych pionów, z którymi młodzież mogła porozmawiać.

Ostatnie dwa etapy, to strzelnica multimedialna i policyjne pojazdy. Chętni mogli spróbować swoich sił, wcielając się w rolę strzelca lub kierowcy radiowozu. Policyjny motocykl cieszył się również dużym zainteresowaniem.

Mamy nadzieję, że spojrzenie z innej strony na policyjny mundur, zachęci młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi. To była pierwsza, ale na pewno nie ostatnia akcja promocji policyjnej służby, organizowana na terenie Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

 • Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu nadkomisarz Paweł Sobota wita uczniów.
 • Policjant opowiada uczniom o policyjnej służbie.
 • Plakat przedstawiający umundurowanych policjantów. W szybie widać odbicie uczniów.
 • Policjant oprowadza uczniów po budynku komendy. Na ścianie widoczna tabliczka z napisem: Wydział Prewencji
 • Dwóch umundurowanych policjantów rozmawia z uczniami.
 • Na stoliku widać położoną broń, a w tle stoją uczniowie.
 • Uczniowie stoją przy stolikach, na których rozłożony jest policyjny sprzęt. Przy stoliku wiodczni policjanci.
 • Ulotka informacyjna położona na blacie stolika. W tle widoczni uczniowie.
 • Widoczne dwa pistolety ćwiczebne położone na blacie biurka. W tle policjant, uczniowie i wyświetlone na strzelnicy multimedialnej cele.
 • W radiowozie za kierownicą siedzi uczennica. W tle policjant i inni uczniowie.
 • Uczennica siedzi na policyjnym motocyklu. Obok niego policjant. W tle inni uczniowie.
 • Policjant i policjantka rozmawiają z młodzieżą.
 • Młodzież stoi przy stolikach z policyjnym sprzętem, za którymi widoczni są policjanci.
 • Przedstawicielka zespołu kadr i szkolenia przedstawia uczniom informacje o naborze do służby w Policji. Na ekranie monitora widoczna informacja dotycząca testu sprawności fizycznej.
 • Uczeń biegnie trzymając manekina. W tle inni uczniowie.
 • Uczennica przymierza policyjną kamizelkę. Policjant pomaga jej ją założyć. W tle inni uczniowie.
 • Uczeń otrzymuje od przedstawicielki Zespołu kadr i szkolenia ulotki informacyjne dotyczące służby w policji.
 • Dwoje uczniów strzela na strzelnicy multimedialnej.

Film Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 26.03 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony