Wiadomości

Wyłudził ponad 160 tysięcy zwrotu podatku VAT

Data publikacji 25.05.2023

Śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, pod nadzorem miejscowej prokuratury, kierują do sądu akt oskarżenia dotyczący pewnego przedsiębiorcy z Wyr. Mężczyzna jest oskarżony o wyłudzenie ponad 160 tysięcy złotych nienależnego mu zwrotu podatku VAT. 49-latkowi grozi za to kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mikołowskiej komendy zakończyli śledztwo przeciwko 49-letniemu mieszkańcowi gminy Wyry. Mężczyźnie zarzuca się wyłudzenie w w 2017 roku nienależnego mu zwrotu podatku VAT. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych.

Mężczyzna, prowadząc działalność gospodarczą związaną z transportem, w przeszłości był już karany. Ma na swoim koncie przestępstwa skarbowe oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. Śledczy zabezpieczyli szereg dokumentacji, których analiza oraz inne działania, w tym przesłuchania świadków, potwierdziły nielegalną działalność przedsiębiorcy. Polegała ona na wprowadzaniu do ewidencji księgowej firmy faktur VAT, pozorujących zrealizowane usługi, na podstawie których odliczano zwrot podatku VAT. Tak sfałszowaną dokumentację, 49-latek przedstawiał w deklaracjach urzędnikom skarbowym.

W Prokuraturze Rejonowej w Mikołowie mężczyzna usłyszał 23 zarzuty poświadczenia nieprawdy oraz posługiwania się mającymi to uwiarygodnić dokumentami. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie 49-latka o wartości 180 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony