Wiadomości

Policyjni ratownicy na medal. To oni mogą uratować Twoje życie

Data publikacji 10.05.2023

Za nami wojewódzkie eliminacje do VIII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Zwyciężyli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. To oni w pierwszym tygodniu czerwca będą reprezentować śląski garnizon Policji podczas finału zawodów w Słupsku. Nagrody najlepszym policyjnym ratownikom wręczył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn. Poza „sportową rywalizacją” była to kolejna okazja do pogłębiania wiedzy w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Etap wojewódzki zawodów ratowników policyjnych, który odbył się w dniach 8-9 maja 2023 roku miał na celu wyłonienie 2 osobowego składu śląskich policjantów, którzy będą reprezentować nasz garnizon podczas finału VIII Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Choć głównym celem eliminacji było wyłonienie drużyny policjantów posiadających najwyższą wiedzę i umiejętności w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizatorzy wzbogacili zawody o część warsztatową. Poza „sportową rywalizacją” uczestnicy zmagań mieli okazję wzięcia udziału w zajęciach dotyczących podejmowania czynności w stanach zagrożenia życia i zdrowia.
Wydział Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach zaprosił do współpracy przy organizacji przedsięwzięcia Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach. Nie była to pierwsza wspólna inicjatywa policyjnych medyków, instruktorów Ośrodka Szkolenia WPR i Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ŚUM. Zawody wsparł również Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

Tegoroczne rozgrywki zostały podzielone na 2 etapy. Pierwszy dzień zmagań odbył się w katowickim Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Łącznie 68 policjantów z jednostek miejskich i powiatowych śląskiego garnizonu oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie rywalizowało w zadaniu praktycznym. Polegało ono na podjęciu interwencji przez patrol Policji, gdzie w trakcie wykonywania czynności służbowych, mundurowi musieli udzielić pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, który nie oddychał. Na to zadanie zawodnicy mieli maksymalnie 10 minut, a podjęte przez nich czynności oceniali policyjni ratownicy medyczni z Wydziału Doboru i Szkolenia katowickiej komendy wojewódzkiej.

Pomimo że w rywalizacji istotne było zdobycie jak największej ilości punktów w zadaniu praktycznym, uczestnicy docenili również część warsztatową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem. To właśnie podnoszenie poziomu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych policjantów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy jest główną ideą przedsięwzięcia, która przyświecała organizatorom zawodów. Warsztaty z udrażniania dróg oddechowych, przeprowadził dr Jacek Wawrzynek – kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z kolei warsztaty z tamowania masywnych krwotoków, przeprowadził Ratownik Medyczny Koordynujący Ośrodek Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach — Dawid Lach.

Drugi dzień zmagań rozpoczął się od omówienia zadania praktycznego i jego założeń. Policjanci mieli okazję dowiedzieć się, gdzie popełnili błędy. To pozwoli im w przyszłości, w sytuacjach codziennej służby jeszcze sprawniej działać w przypadkach wymagających udzielania pierwszej pomocy. Następnie mundurowi musieli wykazać się zdobytą wiedzą teoretyczną z kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie rozwiązywania testu wiedzy, składającego się z 30 pytań. Zawody zakończyły się uroczystą zbiórką z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz zaproszonych gości.

Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji na podium stanęły drużyny:

 • I miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej w składzie: aspirant Rafał WINCZAKIEWICZ oraz młodszy aspirant Paweł KAWECKI,
 • II miejsce – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim w składzie: młodszy aspirant Łukasz RYBICKI oraz sierżant sztabowy Wojciech DUDZIK,
 • III miejsce – policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej w składzie: młodszy aspirant Dawid RUSIN oraz starszy sierżant Dawid JANKOWSKI.

Puchary, dyplomy oraz nagrody zwycięskim drużynom wręczył nadinspektor Roman Rabsztyn Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wraz z naczelnikiem Wydziału Doboru i Szkolenia podinspektorem Pawłem Komenda. Obecni na uroczystym zakończeniu Prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach profesor doktor habilitowany nauk medycznych Jerzy Stojko oraz Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach również przyłączyli się do składanych gratulacji.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a zwycięzcom I miejsca życzymy powodzenia podczas finału VIII Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które odbędą się w dniach 5-7 czerwca br. w Szkole Policji w Słupsku.

 • zdjęcie przedstawia zbliżenie na manekina do ćwiczeń masażu serca, na którym ćwiczą policjanci.
 • zdjęcie przedstawia zbliżenie na torbę medyczną, w tle policjanci i kobieta ćwiczący na manekinie sztuczne oddychanie.
 • zdjęcie przedstawia ratowniczkę medyczną, pokazującą policjantom jak poprawnie wykonać ćwiczenie na manekinie.
 • zdjęcie przedstawia salę szkoleniową, widoczni policjanci siedzący na widowni oraz stojący przed nimi.
 • zdjęcie przedstawia policjantów idących w pomieszczeniu symulacyjnym, policjanci mają na sobie mundury.
 • zdjęcie przedstawia policjanta na trawniku klęczącego nad atrapą amputowanej kończyny. Obok widoczny sędzia, który sprawdza poprawność wykonywanego zadania.
 • zdjęcie przedstawia dwóch policjantów ćwiczących na manekinie sztuczne oddychanie.
 • zdjęcie przedstawia policjanta wskazującego ręką, stojącego przed kobietą.
 • zdjęcie przedstawia policjanta rozwiązującego test wiedzy na sali, w tle inni policjanci
 • zdjęcie przedstawia naczelnika meldującego komendantowi na sali. W tle stojący policjanci.
 • zdjęcie przedstawia komendanta oraz inne osoby siedzące na widowni. w tle policjanci.
 • zdjęcie przedstawia zbliżenie na siedzących na widowni policjantów.
 • zdjęcie przedstawia zbliżenie na trzy leżące na stole dyplomy.
 • zdjęcie przedstawia Komendanta wręczającego policjantom nagrody.
 • zdjęcie przedstawia Komendanta wręczającego policjantom nagrody.
 • zdjęcie przedstawia Komendanta wręczającego policjantom nagrody.
 • zdjęcie przedstawia ratownika medycznego wręczającego policjantom nagrody.
 • zdjęcie przedstawia stojących w rzędzie laureatów, w towarzystwie komendanta. Zwycięzcy trzymają w rękach dyplomy i puchary.
Powrót na górę strony