Wiadomości

Policjanci uwolnili z potrzasku jastrzębia

Data publikacji 08.05.2023

Mundurowi z Pyskowic uratowali jastrzębia, na którego zastawiono w lesie pułapkę. Policjanci wypuścili drapieżnika na wolność i zlikwidowali klatkę. Przypominamy, że kłusownictwo jest przestępstwem, z które grozi nawet rok więzienia.

W sobotę policjanci z Pyskowic otrzymali zgłoszenie od strażnika leśnego, który w gminie Rudziniec, obok miejscowości Łącza znalazł specjalnie skonstruowaną klatkę. Mundurowi, którzy przyjechali na miejsce, potwierdzili zgłoszenie. W pułapkę wpadł młody jastrząb. Jako przynętę wykorzystano dwa żywe gołębie hodowlane. Zniewolony ptak został wypuszczony i wrócił do swojego środowiska. Policjanci poprosili strażaków ochotników z gminy Rudziniec o pomoc w demontażu nielegalnie ustawionej konstrukcji.

Technik kryminalistyki przeprowadził oględziny i zabezpieczył ślady do postępowania, które będzie teraz prowadzone przez pyskowickich stróżów prawa.

Odławianie dzikich ptaków jest zabronione. Już samo posiadanie, wytwarzanie czy wprowadzanie do obrotu narzędzi i urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa to przestępstwo, za które grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Jeśli podczas spaceru w lesie natkniemy się na narzędzia służące do kłusownictwa bądź widzimy kłusowników, prosimy, by informować o każdym takim przypadku Policję lub Straż Leśną. Można również przesyłać tego typu informacje anonimowo, na przykład za pośrednictwem skrzynki "powiadom nas".

 

 

 

Powrót na górę strony