Wiadomości

Aresztowani za oszustwa metodą na policjanta

Data publikacji 05.05.2023

Zabrzańscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia, którzy wzięli udział w oszustwach metodą "na policjanta". Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, które dotyczyły trzech takich przestępstw. Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Zabrzu zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego zabrzańskiej komendy ustalili tożsamość i zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 32 lat,  którzy brali udział w co najmniej trzech oszustwach metodą "na policjanta". Do zatrzymania doszło w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu. Podejrzanym przedstawiono zarzuty, które dotyczyły oszukania jednej mieszkanki Zabrza oraz dwóch gliwiczanek. Do przestępstw, za które mężczyźni usłyszeli zarzuty, doszło w lutym i marcu. Oszuści wyłudzili od swoich ofiar łącznie ponad 365 tysięcy złotych. Teraz zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia. Czynności w sprawie trwają.

Przy okazji tej sprawy jeszcze raz prosimy pamiętać o środkach ostrożności, jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pomoc finansową dla członka rodziny czy przekazanie pieniędzy Policji:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki najlepiej o kilka dni.
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – numer 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policjantów pod numerem alarmowym 112.

Pamiętajmy, że policjanci, jak również inni urzędnicy, nie żądają od nas, tym bardziej przez telefon, wpłaty żadnych pieniędzy.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.31 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja do filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja do filmu (format mp3 - rozmiar 3.03 MB)

Powrót na górę strony