Promocja służby w Policji podczas Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym
W gminie Łazy nad Zalewem Mitręga odbyła się inauguracja XI Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym. W tegorocznej edycji o miano najlepszej drużyny, rywalizuje ze sobą ponad 130 uczniów z całej Polski. Reprezentują oni najlepsze klasy o profilu mundurowym szkoły średnie, kształcące funkcjonariuszy służb mundurowych. W uroczystym otwarciu wzięli udział śląscy policjanci, którzy na specjalnie przygotowanym stanowisku promowali zawód policjanta.
Turniej ma za zadanie wyłonienie najlepszej 4-osobowej drużyny, reprezentującej szkołę średnią przygotowującą potencjalnych kandydatów do pracy w służbach mundurowych. Wydarzenie, zorganizowane przez Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB ma na celu promowanie wychowania patriotycznego młodych ludzi oraz integrację środowisk związanych z edukacją i działaniami na rzecz bezpieczeństwa. M.in. przedstawicieli służb mundurowych, szkół średnich, przedsiębiorców oraz pasjonatów działających na rzecz obronności.
W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć śląskich policjantów. Na specjalnie przygotowanym stanowisku, mundurowi z Wydziałów: Doboru i Szkolenia, Prewencji, Ruchu Drogowego oraz Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie promowali zawód policjanta. Policjantka oraz pracownik cywilny z Wydziału Doboru i Szkolenia, rozmawiały z zainteresowanymi na temat specyfiki służby w Policji. Dzięki temu wszyscy zainteresowani mieli okazję poznać pracę stróżów prawa, wykonujących zadania w poszczególnych pionach. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, kto może zostać policjantem i jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz jakie możliwości rozwoju zawodowego daje nasza formacja. Policjanci z prewencji poruszali tematykę dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na stoisku można było skorzystać z różnych materiałów informacyjno–edukacyjnych, dotyczących akcji i kampanii profilaktycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Z kolei policjanci z drogówki, rozmawiali z uczestnikami na temat zmian w przepisach drogowych, czy zasadach dotyczących korzystania z jednośladów w myśl trwającej akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Uczniowie mieli okazję również dowiedzieć się, jak wygląda praca technika kryminalistycznego, a zwłaszcza zabezpieczanie przez niego śladów daktyloskopijnych na miejscu zdarzenia. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Niewątpliwie jedną z nich była możliwość samodzielnego zabezpieczenia swoich linii papilarnych. Poza prezentacją policyjnego radiowozu, uczestnicy mogli sprawdzić, jak postrzega otoczenie osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, z wykorzystaniem dostępnych na stanowisku alko i narko-gogle, a także sprawdzić swoją koordynację wzrokowo-ruchową, biorąc udział w specjalnie przygotowanej grze. Mundurowi zadbali również o policyjne gadżety, w tym o elementy odblaskowe, by poprawić widoczność uczestników eventu na drodze.