Wiadomości

Baza dydaktyczna Wydziału Doboru i Szkolenia wzbogacona o kolejne szkoleniowe AED

Data publikacji 06.04.2023

Nowe urządzenia do praktycznego szkolenia w zakresie udzielana pierwszej pomocy zasiliły zaplecze dydaktyczne Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach. Dzięki defibrylatorom AED policyjni instruktorzy w praktyczny sposób będą mogli jeszcze bardziej uatrakcyjnić szkolenie mundurowych i pracowników śląskiego garnizonu Policji. Wszystko za sprawą środków pozyskanych z Funduszu Prewencyjnego PZU, bez których zakup tego „cennego” sprzętu byłby niemożliwy.

Wydział Doboru i Szkolenia katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, których celem jest propagowanie i podnoszenie wiedzy oraz umiejętności policjantów i pracowników policji garnizonu śląskiego m.in. w zakresie udzielania pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego. Umiejętności zdobyte na szkoleniach mają na celu zminimalizowanie niekorzystnych następstw wypadku, urazu czy nagłego zachorowania.

Mając na względzie utrzymanie wysokiego poziomu szkoleń oraz atrakcyjności ich oferty niezbędne jest wykorzystywanie przez wykwalifikowanych policyjnych medyków odpowiedniego sprzętu. W tym celu nieustannie doposażane są sale szkoleniowe będące w zasobach wydziału o urządzenia do praktycznej nauki pierwszej pomocy. Niedawno do rąk instruktorów trafiły cztery nowe defibrylatory szkoleniowe AED. Wzbogaciły one bazę dydaktyczną katowickiego Wydziału Doboru i Szkolenia. Zakup urządzeń to wynik inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa śląskiego, Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Pracowników Policji w Katowicach, Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji w Katowicach oraz współpracy Wydziału Zaopatrzenia i Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Środki na zakup szkoleniowych defibrylatorów zostały pozyskane z Funduszu Prewencyjnego PZU.
Dzięki szkoleniowym defibrylatorom uczestnicy szkoleń związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, w ramach symulowanych zdarzeń będą mogli podnosić swoje kompetencje poprzez praktyczne doskonalenie wcześniej zdobytej wiedzy teoretycznej.
Taka umiejętność może okazać się niezbędna w trakcie codziennej służby mundurowych.

Dlaczego AED ma tak ogromny wpływ na ratowanie ludzkiego życia?

AED to urządzenie do udzielania pomocy osobie, która jest nieprzytomna i nie oddycha. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, każda sekunda jest na wagę złota. Defibrylator zwiększa szanse przeżycia. AED w połączeniu z uciskaniem klatki piersiowej w ciągu 3 do 5 minut, zwiększa przeżywalność nawet w 70% przypadków.

Obecnie w każdej komendzie Policji województwa śląskiego jest dostępny defibrylator, o czym informowaliśmy w artykule „Ratunek dla życia w zasięgu ręki” opublikowanym na stronie śląskiej policji w czerwcu 2021 roku. W przypadku gdy na terenie jednostki Policji lub w jej pobliżu dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, AED jest łatwo dostępne.

Powrót na górę strony