Wiadomości

Jak zostać jednym z nas? Uczniowie CYBERMIL odwiedzili jaworznicką komendę

Data publikacji 28.03.2023

Uczniowie z III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie odwiedzili jaworznicką komendę Policji podczas trwającego ogólnopolskiego programu „Dzień Przedsiębiorczości Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości”. Podczas wizyty mieli oni okazję bliżej przyjrzeć się pracy policjantów i zobaczyć, jakim sprzętem dysponują. Uczniowie mogli również porozmawiać o cyberzagrożeniach z Naczelnikiem Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą.

Zespół Szkół Ogólnokształcących III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie, jako jedyna szkoła z województwa śląskiego, w 2020 roku została zakwalifikowana do programu „CYBER.MIL z KLASĄ”. Została wtedy utworzona pierwsza klasa o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Programy nauczania dla określonych przedmiotów, opracowane zostały przez specjalistów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Uczniowie właśnie tej klasy odwiedzili w ubiegły wtorek jaworznicką komendę Policji.

Młodzież wizytę rozpoczęła od spotkania z Naczelnikiem Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą podkom. Damianem Szymańskim, który przybliżył im tematykę związaną z pracą kryminalnych i opowiedział o zagrożeniach, jakie czyhają w sieci. Następnie młodzi ludzie dowiedzieli się, jak wygląda codzienna praca w poszczególnych wydziałach komendy i jaki sprzęt wykorzystują policjanci w czasie pracy. Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu, w tym uzbrojenia, znajdującego się na wyposażeniu policjantów. Uczniowie zostali także zapoznani z warsztatem pracy policyjnych techników kryminalistyki, o czym opowiadał aspirant sztabowy Mariusz Bocheński z zespołu techniki kryminalistycznej. Młodzież mogła zobaczyć, w jaki sposób ujawniane i zabezpieczane są ślady kryminalistyczne, w tym odciski palców. Następnie uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy dyżurnego, czyli centrum dowodzenia jednostki. Podczas spotkania młodzi ludzie zadawali dużo pytań i byli wszystkiego ciekawi.

Przypominamy, że w 2023 roku Komendant Główny Policji określił następujące terminy przyjęć:

• 27 lutego;
• 5 maja;
• 3 lipca;
• 23 sierpnia;
• 27 października;
• 28 grudnia.

Szczegółowe informacje, dotyczące rekrutacji do służby w Policji, można znaleźć na stronie internetowej Policji Śląskiej w dziale ZOSTAŃ POLICJANTEM.

POLICJĘ TWORZĄ LUDZIE — TWÓRZMY JĄ RAZEM.

  • na zdjęciu grupa młodzieży wraz z nieumundurowanym policjantem na sali konferencyjnej
  • na zdjęciu grupa młodzieży siedząca na krzesłach i nieumundurowany policjant stojący przed nimi
  • na zdjęciu grupa młodzieży siedząca na krzesłach i nieumundurowany policjant stojący przed nimi
  • na zdjęciu dziewczyna - uczennica ubrana w policyjny sprzęt bojowy
  • na zdjęciu grupa uczniów w tym chłopak ubrany w policyjny sprzęt bojowy
  • na zdjęciu umundurowany policjant pomagający ubrać uczniowi sprzęt policyjny
Powrót na górę strony