Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod szczególnym nadzorem
Dzisiaj w całym województwie policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD). Pomimo tego, że nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem pieszych i innych najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracali uwagę także na wszystkie pozostałe, niezgodne z prawem zachowania.
Podstawą dzisiejszych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i innych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz zagrożeni kontaktem z nim. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. W środę większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, gdzie ryzyko powstania wypadku jest największe.
W całym województwie śląskim policjanci drogówki, wyposażeni we wszelki dostępny sprzęt do rejestracji wykroczeń, przeprowadzą działania, w których zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych. Należą do nich przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Do akcji włączeni zostaną również policjanci innych pionów i funkcjonariusze straży gminnych oraz miejskich.
Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie, w tym przede wszystkim te, na których dochodziło już w przeszłości do potrąceń. Policjanci zapowiadają, że nie będzie można liczyć na taryfę ulgową, a wszyscy lekceważący przepisy, zostaną ukarani z całą mocą przepisów.
Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy w wypadku z samochodem zawsze przegrywają. Do głównych „grzechów” pieszych należy nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, czy rozproszenie uwagi. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Kierujący pojazdem natomiast, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien - zgodnie z przepisami - zmniejszyć prędkość, zwiększając jednocześnie swoją uwagę.