Wiadomości

Podsumowanie akcji "NURD"

Data publikacji 23.03.2023

Śląscy policjanci przeprowadzili wczoraj na terenie całego województwa działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. W trakcie akcji mundurowi odnotowali ponad 2800 wykroczeń kierowców. Policjanci zwracali też uwagę na samych pieszych, stwierdzając 353 popełnione przez nich wykroczenia.

Od początku roku na drogach naszego województwa doszło do 149 wypadków z udziałem pieszych, w których 8 osób zginęło, a 146 zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi, rowerzystami czy kierującymi hulajnogami elektrycznymi, jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu bądź przejeździe. Policjanci garnizonu śląskiego podejmują szereg działań, celem poprawy bezpieczeństwo na drogach.

Wczoraj policjanci drogówki prowadzili akcję dedykowaną Niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Głównym celem działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej właśnie grupy użytkowników dróg, która w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów - zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - to główne „grzechy” kierowców, stwarzające największe ryzyko potrącenia.

W trakcie działań policjanci odnotowali 2852 wykroczenia popełnione przez kierujących i 353 przez samych pieszych. Najczęstszym przewinieniem kierowców, było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych - 2202 zdarzenia, a wśród pieszych przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym - 252 takie przypadki.

Pamiętajmy! Kultura i wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

A tak wyglądały działania w poszczególnych miastach naszego województwa:

- Bielsko-Biała

- Bieruń

- Bytom

- Chorzów

- Cieszyn

- Częstochowa

- Dąbrowa Górnicza

- Gliwice

- Jastrzębie-Zdrój

- Jaworzno

- Katowice

- Kłobuck

- Mikołów

- Piekary Śląskie

- Pszczyna

- Racibórz

- Ruda Śląska

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Świętochłowice

- Tarnowskie Góry

- Tychy

- Wodzisław Śląski

- Zawiercie

- Żory

- Żywiec

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.91 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.18 MB)

Powrót na górę strony