Tragiczne zdarzenie w Łodygowicach
Policjanci z Łodygowic ustalają szczegółowe przyczyny i okoliczności śmierci 49-letniej kobiety oraz 52-letniego mężczyzny. W budynku, gdzie mieszkało małżeństwo strażacy stwierdzili wysokie stężenie tlenku węgla. Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin pracowali policjanci, obecny był również prokurator, a także biegły z zakresu pożarnictwa.
W sobotę około 11.30 dyżurny z Komisariatu Policji w Łodygowicach otrzymał informację, że mieszkające w jednym z domów małżeństwo nie reaguje na pukanie do drzwi. Pod wskazany adres natychmiast pojechali policjanci oraz pozostałe służby. Po wejściu do budynku strażacy stwierdzili wysokie stężenie tlenku węgla. W jednym z pomieszczeń znaleziono ciała 49-letniej kobiety oraz 52-letniego mężczyzny. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon tych osób. Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin pracowali policjanci oraz prokurator. Obecny był również biegły z zakresu pożarnictwa. Teraz śledczy pod nadzorem żywieckiej prokuratury będą ustalać szczegółowe przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.
Czad to tak zwany cichy zabójca i rokrocznie zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich.
Podstawowe informacje dotyczące tlenku węgla, czyli tzw. „czadu":
- Jest gazem trującym, który wchłaniając się drogą oddechową do organizmu człowieka, przenika do krwi poważnie upośledzając jej zdolność do transportowania tlenu, przez co komórki naszego ciała i cały organizm stają się mocno niedotlenione. W skutek tego uszkodzeniu ulegają organy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie: ośrodkowy układ nerwowy, układ naczyniowo-sercowy.
- Nie ma zapachu, barwy, smaku, nie szczypie w oczy, stąd też nazywany jest często „cichym zabójcą".
- Powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla i innych paliw zawierających w swym składzie cząsteczki węgla (np. gaz ziemny). Do niepełnego spalania dochodzi podczas zbyt małego dostępu powietrza w procesie spalania. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec gazowy, nie będzie napływu dostatecznej ilości powietrza z zewnątrz. Przyczynami, takich groźnych zakłóceń są przytkane otwory nawiewne (lub w ogóle brak takich otworów) w drzwiach do pomieszczenia z piecem, czy też niedrożne przewody wentylacyjne i kominowe.
- Najczęstszą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla poza pożarami, jest właśnie wadliwa instalacja grzewcza. Piecyk gazowy w niedużej łazience z niedrożnym przewodem kominowym, może w ciągu jednej minuty wytworzyć dawkę tlenku węgla, która jest w stanie zabić.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- Nie można zatykać przewodów wentylacyjnych czy otworów nawiewnych w drzwiach łazienkowych - całkowite uszczelnienie mieszkania powoduje niezachowanie lub zaburzenie cyklu wentylacji, co stanowi duże zagrożenie.
- Należy pamiętać o okresowych przeglądach i czyszczeniu kanałów kominowych i wentylacyjnych - niedrożne mogą być przyczyną zatruć tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody. Właściciel budynku mieszkalnego lub zarządzający budynkiem wielorodzinnym, co najmniej raz w roku powinien wykonać przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej oraz sprawdzić drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych. Czynności te mogą wykonać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
- Nie ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową - takie praktyki mogą również skończyć się poważnym zatruciem organizmu.
- Nowoczesne gazowe urządzenia promiennikowe, mimo iż są wyposażone w katalizatory, należy używać również z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa i przestrzegać ich instrukcji użytkowania. Zwykle dozwolone jest ich stosowanie w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 40 m2, półotwartych, w których nie przebywają na stałe ludzie. Stanowczo niedopuszczalne jest pozostawianie takich urządzeń włączonych na noc w zamkniętym pomieszczeniu, w którym śpią ludzie.
- Instalowanie pieców gazowych powinno być dokonywane tylko przez wykwalifikowanych fachowców i zgodnie z zaleceniami producentów. Wszelkie samowolne przeróbki są niedozwolone.
- Użytkowanie wszystkich urządzeń grzewczych powinno zawsze odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją użytkowania.