Wiadomości

Miej fake newsy pod kontrolą!

Data publikacji 07.02.2023

Zjawisko rozprzestrzeniania fałszywych informacji staje się coraz bardziej powszechne i stanowi poważne zagrożenie dla naszej wiedzy, świadomości oraz bezpieczeństwa. Celem fake newsów jest nie tylko dezinformacja, ale i manipulowanie oraz wprowadzanie w błąd. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć się, jak je rozpoznawać i ich unikać.

Mundurowi z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach kontynuują kampanię pod nazwą „Wylogowani”, która przestrzega przed zagrożeniami, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z Internetu, w tym portali społecznościowych czy komunikatorów.
Sieć gwarantuje nam nieograniczony dostęp do informacji z różnych zakątków świata, ale też nieograniczone możliwości w publikowaniu treści.
Siłą fake newsów jest ich realistyczny wydźwięk. Często wpisują się w aktualną sytuację społeczną, co sprawia, że odbiorcy chętnie je udostępniają i wierzą w nie, bez sprawdzenia ich wiarygodności.
Wpisy w mediach społecznościowych lub treści wysyłane w wiadomościach prywatnych również mogą zawierać i rozpowszechniać niebezpieczne treści.

Mając to na uwadze, policjanci, którzy prowadzą kampanię „Wylogowani”, przygotowali i opracowali grafikę z kilkoma podstawowymi zasadami, które mogą pomóc w rozpoznaniu czy otrzymana informacja to prawda, czy fałsz. Przygotowany plakat, oprócz publikacji w sieci, zostanie również przekazany do śląskich komend Policji. Dzięki temu szersze grono odbiorców będzie miało możliwość zapoznania się z treściami edukacyjnymi.

Zachęcamy do śledzenia strony śląskiej Policji, gdzie na bieżąco będą publikowane kolejne materiały dotyczące realizowanych działań w ramach kampanii „Wylogowani”.

Zdjęcie przedstawia plakat z radami, jak nie paść ofiarą dezinformacji. Widoczny jest telefon komórkowy, na którym znajduje się napis fake news wylogowani. Pod nim widnieje napis stop dezinformacji oraz następujące rady: pierwsza - przeczytaj cały teskt, nie wyciągaj wsniosków z nagłówka, druga - zweryfikuj źródło, upewnij się skąd pochodzi informacja, trzecia - zidentyfikuj autora, nie ufaj artykułom bez podpisu, czwarta - sprawdź datę - treść może być nieaktualna, piąta - zastanów się, czy autor nie manipuluje faktami, szósta - uwzględniaj różne opinie, nie tylko z jednego źródła, siódma - ceń obiektywizm, weryfikuj, czy autor podał fakty, czy tylko opinie, ósma - unikaj uprzedzeń, mogą mieć wpływ na odbiór informacji.

Powrót na górę strony